Âşık Ruhani'ye ait kırık havaları üzerine bir inceleme
A review of the works in the form of broken air belonging to the public minstrel Ruhani
- Tez No: 577770
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET CAN PELİKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu araştırmada, Geleneksel Türk Halk Müziği'nin oluşumuna katkı sağlayan âşık müziğinin ve âşıklık geleneği mensuplarından Âşık Ruhani'nin kırık hava eserlerinin analizleri üzerinde durulmuştur. Bu araştırma gerekli incelemeler yapılarak dört bölümden oluşturulmuştur; Birinci bölümde, Geleneksel Türk Halk Müziği tarihi çerçevesinde, anonimlik ve beste meselesine, Türk Halk Müziği türlerine, âşıklık geleneğine ve bu araştırmaya konu olan Âşık Ruhani'nin demografik bilgilerine yer verilmiştir. Bu bağlamda problem cümlesi tespiti sonucu araştırmanın amacı, önemi, kapsadığı alan vurgulanmıştır. İkinci bölümde, gerekli literatür taramaları yapılmış, konu ile ilgili ses ve video kayıtları incelenmiştir ve analiz yöntemlerine yer verilmiştir. Üçüncü bölümde, elde edilen verilerin işlenmesiyle ulaşılan bulgulara ve ilgili yorumlara yer verilerek analizler yapılmıştır. Dördüncü bölümde, bulgular ve yorum ışığında ulaşılan sonuçlar ve bu sonuçlardan yola çıkarak öneriler belirtilmiştir. Bu araştırma Türk Halk Müziği repertuvarına kayıtlı olmayan, Âşık Ruhani'ye ait 12 adet kırık hava eserinin makamsal dizi, tür, usûl, vezin yönünden incelemeleri yapılarak, var olan değerlerin kaybolmaması adına ortaya koyulması bakımından önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the analysis of the minstrel music and the broken air works of Minstrel Rouhani, one of the minstrel traditions, contributed to the formation of Traditional Turkish Folk Music. This research has been composed of four sections by making necessary examinations; In the first part, within the framework of the history of Traditional Turkish Folk Music, the issue of anonymity and composition, the types of Turkish Folk Music, the tradition of minstrelsy and the demographic information of Minstrel Rouhani, who are the subject of this research, are given. In this context, as a result of the determination of the problem sentence, the aim, importance and scope of the research were emphasized. In the second part, necessary literature searches are made, audio and video recordings are examined and analysis methods are given. In the third part, the findings and the related comments obtained by the processing of the data are analyzed. In the fourth chapter, the conclusions reached in the light of the findings and comments and recommendations based on these results are given. This research is important in terms of not losing the existing values by analyzing 12 pieces of broken air works belonging to Minstrel Rouhani in terms of series, genre, style, meter and meter.