Kirletici gaz ve toz emisyonlarının bir şehir yerleşkesindekidağılımının incelenmesi: Diyarbakır örneği
Analysis of distribution of pollutant gas and dust emissions
- Tez No: 577788
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Hava kirliliği gelişmiş ve gelişmekte olan ülke ve şehirlerde en önemli çevre sorunlarından birini oluşturmaktadır. İnsan ve canlılar için vazgeçilmez bir unsur olan hava hayatımızın temel kaynaklarındandır. Bu sebeple hava kirliliğinin toplumsal sonuçları olmaktadır. Hava kirliliği sorununun çözümü için öncelikle mevcut durumun tespit edilmesi gerekmektedir. Bu çalışma kirletici gaz ve toz emisyonlarının bir şehir yerleşkesindeki dağılımını incelemek amacıyla 2017-2018 yılında Diyarbakır ilinde gerçekleştirilmiştir. Diyarbakır ili içinde belirlenen 13 noktada haftalık periyotlarla portatif cihazlar ile toz ve gaz ölçümü yapılmıştır. Daha sonra bu ölçümlerden elde edilen veriler ile Diyarbakır ili Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İl Müdürlüğü'nden alınan veriler karşılaştırılmıştır. Bu karşılaştırmalar sonucunda Diyarbakır ilindeki kirleticilerin yıl boyunca konumsal değişiklikleri ile konumsal bağımlılık ilişkileri incelenmiştir. Ölçüm sonuçları hava kirliliği kontrol yönetmeliği çerçevesinde değerlendirilmiştir. Proje çalışmasından elde edilen verilerin ortalama değerleri PM10 için 49.7 μg/m3, PM2.5 için 476.93 μg/m3, NO2 ve CO2 için ise sırasıyla % 0.290994 ve % 0.59975 olarak tespit edilmiştir. Elde edilen bu veriler kirletici sınır değerleri ile kirletici parametreleri sınır değerlerini aşmadığından Diyarbakır ili hava kalitesinin 'iyi' sınıfında olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Air pollution is one of the most important environmental problems in developed and developing countries and cities. Being an indispensable element for human and living beings, air is one of the main sources of our lives. For this reason, air pollution has social consequences. In order to salve the air pollution problem the current situation should be determined first. This project was conveyed in 2017-2018 in Diyarbakır to find out the seperation of contaminant gas and dust emission in a city. In Diyarbakır with the help of mobile devices in 13 selected areas, gas and dust measurement was done. After this our measurement and measurement of Diyarbakır Environment and Urban Ministry was compared. Cansequence of this comprassion the positional changing of contaminants and the positional relationship of contaminants were examined under the guidance of air pollution control regulation. The mean values of the data obtained from the Project measurements were 49.7 μg/m3 for PM10, 476.93 μg/m3 for PM2.5 and % 0.29994 and % 0.59975 for NO2 and CO2 repectively. As these data do not exceed the limit values of pollutant and pollutant parameters it is determined that the air quality in Diyarbakır province is in the 'good' class.