Geç cumhuriyet ve erken imparatorluk dönemlerinde Romalı erkek onurlandırma heykelleri
Late republican and early imperial Roman male honorific statues
- Tez No: 577787
- Danışmanlar: PROF. DR. CHRİSTİNE ÖZGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 234
Özet
Bu çalışmada 41 adet Romalı onur heykeli ele alınmış, 12 ayrı tip saptanmıştır. Onur geleneğini hem Geç Roma hem de Erken İmparatorluk Dönemlerinde gözlemlemek amacıyla her bir tip için iyi araştırılmış örnekler seçilmiş ve detaylıca ele alınmıştır. Sadece tip bakımından değil, kentte sergilendikleri konum, heykelin dikilmesinden sorumlu kişiler vb. Hususların da göz önünde bulundurulduğu daha geniş bir çerçevede değerlendirilmiştir. Heykellerin yanı sıra dönemin onurlandırma geleneği de araştırılmış ve Roma öncesi dönemler için (Hellen ve Etrüskler'de) bu kavram bir bütün halinde ele alınmıştır. Geleneğin bahsedilen dönemler arası benzerlik ve farklar saptanmış ve bahsedilen dönemler odaklı ayrıca kısa bir değerlendirmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study 40 Roman honorific statues are observed, 12 different types are determined. In order to chase the impacts of honor tradition during Late Republic and Early Imperial Periods, the most researched and recognizes examples are prefered. Therefore the examples which were added not just examined as a“type”but also studied with a a wider aspect (the display of statues, the officers who were responsible of the statue erection…). Besides the statues, the honor tradition has also been researched and observed as a whole with the pre – Roman (Etruscan and Greek) periods. Both similarities and differences of honor tradition during all these periods are all ascertained. A very brief evaluation has also been done about honor tradition