Adıyaman ili merkez ilçesi katı atık yönetimi ve düzensiz depo sahası rehabilitasyonunun değerlendirilmesi
Evaluation of rehabilitation options for solid waste disposal and available wild storage area in central district of Adıyaman
- Tez No: 577800
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ASLAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ KAMİL BAHAÜDDİN VARINCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Sanayi ve teknoloji alanında yaşanan gelişmeler, nüfusun hızla artması, teknolojinin gelişmesi ve buna bağlı olarak insanların alışkanlıklarındaki değişim çevresel sorunların çoğalmasına neden olmuştur. Sözü edilen çevre sorunlarının başında katı atık miktarının artması ve artan katı atıkların bertaraf edilmesi için yapılması gerekenler gelmektedir. Günümüze gelene dek birçok şehirde oluşan katı atıklar doğaya gelişigüzel, düzensiz (vahşi) depolama adı verilen şekilde dökülmüştür. Bu rastgele doğaya atık bırakılması olayı, katı atık üretimimin sürekli artması, atık yönetimi sürecinde geleneksel toplama, taşıma ve depolama uygulamaları çevresel açıdan yetersiz kalmaktadır. Bu durum, daha atık üretim sürecinden başlamak üzere, atık yönetim sisteminin, çevreyi en az etkilenecek düzeye getirilinceye kadar izlenmesini, kontrol edilmesini ve bunun için en uygun sistemin seçilmesini zorunlu hâle getirmektedir. Bu çalışmada, Adıyaman İli Merkez İlçesi katı atık yönetimi ve katı atık depolama alanı rehabilitasyonu üzerinde durulmuştur. Katı atıklar, depolandıkları çevrede bazı zararlı haşerelerde çoğalma, alana gelen evcil hayvanların parazit bulaştırma ve sızıntı suyunun yakın mesafede olan Atatürk Baraj Gölüne karışma riski taşıdığı için sözü edilen alanın rehabilitasyona tabi tutulması bir zorunluluk arz etmektedir. Bu sorunun kesin çözümü için yapılması gereken ilk çalışma, Adıyaman Belediyesi'nin bir geri dönüşüm tesisi kurup, düzenli depolamaya geçmesi olmalıdır. ANAHTAR KELİMELER: Adıyaman, katı atık, düzensiz depolama, düzenli depolama, rehabilitasyon
Özet (Çeviri)
The developments in the field of industry and technology, the rapid increase of the population, the increase in the welfare level and consequently the change of consumption habits caused environmental problems to increase. One of the most important environmental problems is the increase in the amount of solid wastes and the elimination of the increasing solid wastes. Until today, the additive waste generated in many cities has been discharged to nature in a random manner, called wild storage. In this random nature, the continuous increase of solid waste production leads to inadequate traditional collection, transportation and storage practices in the waste management process. This necessitates the monitoring, control and selection of the most suitable system for the waste management system until the environment is minimized, starting from the waste production process. In this study, the existing solid waste storage in the Central District of Adiyaman Province and related rehabilitation alternatives are discussed. Since solid wastes carry the risk of reproduction of some harmful pests in the environment in which they are stored, domestic animals coming into the area, contamination and mixing with the Atatürk Dam Lake which is in close distance, it is necessary to rehabilitate the mentioned area. Adıyaman Municipality will establish a recycling facility. KEY WORDS: Adıyaman, solid waste, dumping, landfilling, rehabilitation