Bazı ceviz çeşitlerinde tohumdan elde edilmiş genotiplerde fenolojik farklılık düzeylerinin belirlenmesi
Determination of phenological difference levels of seedling obtained from some walnut cultivars
- Tez No: 577804
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SÜTYEMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu araştırmanın amacı; bazı önemli ceviz genotiplerinin serbest tozlanmış tohumlarından elde edilen genotiplerde fenolojik farklılık seviyelerinin belirlenmesidir. Çalışmada Bilecik, Chandler, Franquette, Howard, Kaman-1, Maraş-12, Pedro, Sütyemez-1 ceviz çeşitleri ve Gimar tipine ait 200'er adet tohum ekilerek çimlenme oranları belirlenmiştir. Ayrıca tohumdan elde edilen genotiplerde tomurcuk patlama, yapraklanma, yaprak sararma ve yaprak döküm dönemleri gibi bazı önemli fenolojik özellikler gözlemlenmiş ve ana bitki ile aralarındaki farklılık düzeyleri tespit edilmiştir. Çeşitlere ait çimlenme oranları %52 ile %80 arasında değişmiştir. Elde edilen ceviz genotiplerinde tomurcuk patlama, yapraklanma, yaprak sararma ve yaprak döküm dönemlerinin sırasıyla 64, 62, 32 ve 51 gün gibi geniş bir periyotta gerçekleştiği belirlenmiştir. Ana bitki ile genotipler arasındaki tüm fenolojik özelliklere ait ortalama sonuçlar mukayese edildiğinde, Bilecik çeşidinde %43,73, Chandler çeşidinde %67,17, Franquette çeşidinde %62,67, Gimar tipinde %63,74, Howard çeşidinde %69,23, Kaman-1 çeşidinde %63,49, Maraş-12 çeşidinde %94,21, Pedro çeşidinde %63,22 ve Sütyemez-1 çeşidinde ise %61,84 oranında farklılık olduğu tespit edilmiştir. Çalışma sonucunda cevizde ana bitkiler ile serbest tozlanmış tohumlardan elde edilen genotip bitkiler arasında fenolojik özellikler yönüyle çok büyük bir varyasyonun olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the phenological differences of genotypes obtained from open-pollinated some important walnut genotypes. In this study, 200 seeds obtained from Bilecik, Chandler, Franquette, Gimar, Howard, Kaman-1, Maraş-12, Pedro and Sütyemez-1 walnut genotypes were planted and germination rates were determined. In addition, some phenological traits such as bud brust, leafing date, leaf yellowing and defoliation date were observed in the individuals obtained from the seeds and the difference levels between them and the parents were determined. Germination rates of cultivars ranged from 52% to 80%. For genotypes obtained from open polination, bud brust, leafing date, leaf yellowing and defoliation periods were determined to occur in a wide period of 64, 62, 32 and 51 days, respectively. When the phenological traits between the parents and the genotypes were compared, it was determined that the variation of phenological traits between parents and offsprings were 43,73%, 67,17%, 62,67%, 63,74%, 69,23%, 63,49%, 94,21%, 63,22%, 61,84% for Bilecik, Chandler, Franquette, Gimar, Howard, Kaman-1, Maraş-12, Pedro and Sütyemez-1, respectively. This study determined that there is a considerable large variation in phenological traits between open pollinated genotypes and their parents.