Tuzlu-alkali bir toprak profilinde karbon stoğu tahmini
Estimation of carbon stock in the saline-alkaline soils
- Tez No: 577813
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ ÇULLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
C02, küresel ısınmaya katkı yapan en önemli gazdır. Bu nedenle, bilim insanları son yıllarda bu konuda yoğun çalışmalar yapmaktadır. Karbon, yalnız atmosferde değil, aynı zamanda organik madde şeklinde toprakta birikmektedir. Topraktaki kültürel işlemlere göre organik madde ayrışarak atmosfere geçebilmektedir. Bu nedenle topraktaki organik madde stoğunu bilmek önem kazanmaktadır. Topraktaki organik madde miktarı iklim ve bitki örtüsüne göre değişmektedir. Türkiye topraklarındaki organik madde stoğu erozyon, tuzluluk ve taban suyu durumuna göre değişiklik göstermektedir. Uluslararası literatürlere göre artan tuzluluk topraktaki organik madde stoğunu azaltmaktadır. Bu çalışmada biri tuzlu-alkali ve biri de tuzsuz alandan olmak üzere 2 toprak profili açılacak, tanımlanacak, alınan bozulmuş ve bozulmamış toprak örneklerinde analizler yapılacaktır. Ayrıca alınan toprak örneklerinde NISR spektroradyometre ile okunarak yorumlamaları yapılacaktır. Sonuçta, tuzlu-alkali toprakların organik karbon stoğu hesaplanacak ve uluslararası literatürlere göre yorumlanacaktır
Özet (Çeviri)
C02 is most important gases in the atmosphere that contribute to global warming. So, in the last decades, Scientist are hardly working on this subject. Carbon is not only in the atmosphere, same time accumulate in the soil as organic matter. According to soil cultural processes, organic matter can release to atmosphere. So, it is most important to know soil organic matter stock. Organic matter stock can be change according to climate and plant cover. Carbon stock of Turkey's soils may change due to erosion, salinity and ground water. According to international literature, increasing salinity, caused to decrease in organic matter. In this study, 2 soil profiles will be open, one is in the saline-alkaline area, 1 is in the none saline area. Soil profiles will be discriminate and disturbed an undisturbed soil samples will collect for analysis. At same time, reflectance of soil samples will read by NIRS spectroradimeter. As a result, carbon stock of saline-alkaline soil profile will estimate and will correlate with international literature