Deney tasarımı yöntemiyle bir esnek poliüretan sünger üretim prosesinin optimizasyonu
Optimization of a flexible polyurethane foam manufacturing process with the experimental design method
  1. Tez No: 577814
  2. Yazar: BEHİCE KÜBRA ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİTHAT ZEYDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmada, Yalın üretim analiz yöntemlerinden biri olan deney tasarımı yöntemi ile bir fabrikada esnek poliüretan sünger üretim prosesinin optimizasyonunu sağlamak amaçlanmıştır. Yalın Altı Sigma DMAIC araçları, bu iyileştirme sürecine yol haritası olması için kullanılmıştır. Sünger üretiminin maliyetli bir üretim olması nedeniyle mümkün olan en kısa zamanda, en az deney sayısı ve deney maliyeti ile hedefe ulaşılmak istenmektedir. Bunun için, bu imkanları sağlayan Taguchi deney tasarımı yöntemi seçilerek deneyler yapılmış ve prosese etki eden dört önemli faktörün (TDI Index, polyol, su ve hava miktarı) optimum konfigürasyonları belirlenmiştir. Yapılan varyans analizi (ANOVA) ile TDI Index ve polyol faktörlerinin kalite karakteristiği üzerinde en etkili faktörler olduğu tespit edilmiştir. Sonrasında yapılan doğrulama deneylerinin %99 güven aralığı içerisinde kalması sonuçların geçerliliğini ve muhtemel tekrarlanabilirliğini gösterir. Sonuç olarak, optimum çözüm sağlanmış, değişkenliğe etki eden sebepler bulunmuş ve sistem, daha verimli değişkenliğe karşı daha az duyarlı hale getirilmiştir. % 8 oranında bir iyileşme gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it has been aimed to optimize the flexible polyurethane foam manufacturing process in a factory by using the experimental design method, which is one of the lean production analysis methods. Lean Six Sigma DMAIC tools were used as a roadmap for this improvement process. Since the production of foam is a costly process, we have tried to attain to goal with the minimum number of tests and test costs as soon as possible. For this purpose, the Taguchi test design method has been chosen and the optimum configurations of four important factors (TDI Index, polyol, water and air) have been determined accordingly. Analysis of variance (ANOVA) has revealed that TDI Index and polyol factors are the most effective factors on quality characteristics. The subsequent verification tests within the 99% confidence interval indicate the validity and possible reproducibility of the results. As a result, the optimum solution has been provided, the factors affecting the variability have been found out, and the system is revealed to have made less susceptible to more efficient variability. Thus after the studies, an improvement of 8% has been observed in the end.