Aksaray ili buğday ve arpa ekiliş alanlarındaki fungal hastalıkların tespiti ve yaygınlıklarının belirlenmesi
Detection and determination of fungal diseases in wheat and barley plant areas in Aksaray
  1. Tez No: 577820
  2. Yazar: DÖNDÜ KOYUNCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NUH BOYRAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmada Aksaray ili buğday ve arpa ekim alanlarında ki fungal hastalıkların tespiti ile bunların bulunuş ve yaygınlık oranlarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla 2018 yılında 92 buğday tarlası 85 arpa tarlası olmak üzere toplam 177 tarlada, 2019 yılında ise 98 buğday tarlası ve 96 arpa tarlası olmak üzere toplamda 194 tarlada hastalık tarama çalışması yapılmıştır. İki yıllık tarla surveyi ve laboratuar çalışmaları sonucu incelenen buğday tarlalarında Septoria tritici, Puccinia graminis f.sp. tritici, Puccinia striiformis f.sp. tritici, Alternaria sp., ve kök ve kökboğazı çürüklüğü (Fusarium spp., Rhizoctonia sp., Bipolaris sp., Alternaria sp. Cladosporium herbarum, Arthrium sp., Chatemium sp., Curvularia sp.,)'ne neden olan fungal organizmaların varlığına rastlanılmıştır. Bu hastalıkların bulunuş oranları sırasıyla %15.03, %0.73, %15.09, %0.73, %8.29 iken, yaygınlık oranları %44.59, % 9.84, %49.21, %9.38, %34.37 olarak tespit edilmiştir. 2018-2019 yıllarında arpa tarlalarında yapılan survey ve laboratuar çalışmaları sonucunda ise Rhynchosporium secalis, Drechslera graminea, Puccinia striiformis f.sp. hordei, Puccinia graminis f.sp. hordei ve kök ve kökboğazı çürüklüğü (Fusarium spp., Rhizoctonia sp., Bipolaris spp., Alternaria sp. Cladosporium herbarum, Arthrium sp., Chatemium sp., Curvularia sp.,) gibi fungal organizmaların arpa bitkileri üzerinde bulunduklarının tespiti yapılmıştır. Bu fungal organizmaların arpa bitkilerindeki bulunuş oranları sırasıyla %16.16, %1.15, %1.37, %0.85, %7.81 iken, yaygınlık oranları %65.54, %11.82, %9.3, %11.35, %34.17 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine fungal diseases in Aksaray province wheat and barley cultivation areas and to determine their prevalence and incidence rates. For this purpose, in 2018, 92 wheat fields and 85 barley fields,in total 177 fields and in 2019, 98 wheat fields and 96 barley fields, in total 194 fields were surveyed. As a result of two-year field survey and laboratory studies were determined fungal organism as Septoria tritici, Puccinia graminis f.sp. tritici, Puccinia striiformis f.sp. tritici, Fusarium spp., Rhizoctonia sp., Bipolaris sp., Alternaria sp. Cladosporium herbarum, Arthrium sp., Chatemium sp., Curvularia sp. in wheat field of Aksaray province. While the incidence rates of these diseases were 15.03%, 0.73%, 15.09%, 0.73%, 8.29%, the prevalence rates were 44.59%, 9.84%, 49.21%, 9.38%, 34.37% respectiveyl. As a result of survey and laboratory studies conducted in barley fields in 2018-2019, Rhynchosporium secalis, Drechslera graminea, Puccinia striiformis f.sp. hordei, Puccinia graminis f.sp. hordei and root and root collar rot (Fusarium spp., Rhizoctonia sp., Bipolaris spp., Alternaria sp. Cladosporium herbarum, Arthrium sp., Chatemium sp., Curvularia sp. were determined on barley plants. While the incidence of these fungal organisms in barley plants was 16.16%, 1.15%, 1.37%, 0.85%, 7.81%, the prevalence rates were 65.54%, 11.82%, 9.3%, 11.35%, 34.17% respectiveyl.