F III, Ar II ve Yb III için spektroskopik yapı hesaplamaları
Spectroscopic structure calculations for F III, Ar II and Yb III
  1. Tez No: 577823
  2. Yazar: YAĞMUR NURAY ATEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞULE ATEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu tez çalışmasında, LS çiftlenim şekline uyan F III'de elektrik dipol geçiş olasılığı ve uyarılmış seviyelerin yaşam süreleri, yine LS çiftlenim şekline uyan Ar II'de elektrik dipol geçiş olasılığı ve jj çiftlenim şekline uyan Yb III de elektrik dipol geçiş olasılığı ve osilatör şiddeti hesaplanmıştır. Hesaplamalarda en zayıf bağlı elektron potansiyel model (WBEPM) teori kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlar literatürdeki sonuçlarla karşılaştırılmış, bunun sonucunda iyi bir uyum gözlenmiştir. Ayrıca bazı geçişler için literatürde olmayan geçiş olasılığı, osilatör şiddeti ve uyarılmış seviyelerin yaşam süreleri gibi değerler elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the electric dipole transition probability and the lifetime of excited levels in F III matching LS coupling, the electric dipole transition probability in Ar II matching LS coupling, and the electric dipole transition probability and oscillator strength in Yb III matching jj coupling were calculated.The weakest bound electron potential model (WBEPM) theory was used in the calculations. The results obtained were compared with the results in the literature and a good agreement was observed. In addition, the parameter values such as transition probability, oscillator strength and lifetime of excited levels not existing in the literature were obtained for transitions.