Resim sanatında bir ifade aracı olarak leke
Tache as a means of expression in the art of painting
  1. Tez No: 577866
  2. Yazar: AYCAN ALTIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERHAT ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Eser oluşumundaki plastik kaygılar, sanatçının üretim sürecinde özgün bir anlayış yakalamasındaki önemli etmenlerden biri olmuştur. Bu anlamda leke, sanatçının anlatım dilini şekillendiren en önemli plastik sanat öğeleri arasında yerini almıştır. 16. yüzyılın ikinci yarısında Rönesans üslubuna karşı bir tutum sergileyen Maniyerizm ve daha sonra devam eden süreçte ise resim sanatında lekesel etkiler kullanılarak sınırlılıkları ve kalıpları yıkma eğilimine gidilmiştir. 19. yüzyılda gelişen teknoloji ve modernleşme ile beraber ilerleyen süreçlerde İzlenimcilik olarak ifade edilen sanat anlayışı, renk lekeleri içinde yeni bir nesne ve yeni bir görme mantığı oluşturmuştur. Bu anlayış sanat için bir kırılma noktası olmuş ve İzlenimcilik ile başlayan soyut resim sanatının 20. yüzyılın başından itibaren ortaya çıkan sanat üsluplarını etkilediği görülmüştür. II. Dünya Savaş'ından sonra savaşın etkilerinin bir grup sanatçı tarafından bireysel bir ifade biçimi olarak ortaya çıkardığı Taşizm (Lekecilik) anlayışı ile lekenin resimde yer alan etkilerinin ötesinde bir ifade biçimi olarak kullanımı önem kazanmıştır. Yeni gelişmelerin ve değişimlerin etkisi ile resim sanatında sanatçılara bireysel ve özgün anlatım yolunu açan, özgür hareket alanları sunan bu anlayış, günümüzde de güncelliğini ve önemini devam ettirmiştir. Bu bakımdan akımlar ve sanatçıların yapmış olduğu çalışmalar üzerinden resim sanatında bir ifade aracı olarak leke kullanımına dikkat çekilmiştir. Leke ve taşizm (lekecilik) ile ilgili yayınlanan bilimsel dergi, makale, kitaplar, yüksek lisans ve doktora tezleri incelenerek bu süreç açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
In the formatıon of the work, plastic concerns has been an important factor in capturing an authentic understanding of the artist's production process. In this sense, the stain has taken its place between the most important plastic art elements that shaped the expression language of the artist. In the 2nd part of the 16th c., Manieriz, who had an attitude towards the Renaissance style and afterwards in the continuing process of painting, has tended to destroy the limitations and patterns by using stain effects in the art of painting. In the 19th c., with the developing technology and modernization, the art concept, which is expressed as impressionism in the following processes, has created a new object and a new logic of vision in color spots. This understanding has been a breaking point for art and it has been seen that abstarct painting art, which started with Impressionism, influenced the art styles that emerged since the beginning of the 20th c. After the 2nd World War, with the Tachism understanding, which was created by a group of artists as a form of individual expression, the use of the stain as a form of expression beyond the effects of painting has gained importance. With the effect of new developments and changes, this understanding, which offers free fields of movement that opens the way for individual and original expression to the artist in the art of painting, has been kept up to date and importance today, too. From this point of view, the use of stain,as a means of expression in the art of painting, has been emphasized through the Works of artist and movements. This process has been explained by examining with the published scientific magazine, article, books,and master's and doctorate theses about Stain, Tachism.