Uluslararası karayolu yük taşımacılığı yapan işletmelerde taşıma maliyetlerinin faaliyet tabanlı maliyetleme yöntemine göre hesaplanması ve bir lojistik işletmesinde uygulama
Calculation of transportation costs in international road freight transport companies according to activity based costing method and application in a logistics company
  1. Tez No: 577869
  2. Yazar: GÜRKAN ÇİFTÇİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERT SOYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, İşletme, Transportation, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Küreselleşme eşliğinde tüm sektörlerde meydana gelen ekonomik, politik ve teknolojik gelişmeler ulaştırma sektöründe de kendisini göstermiş ve bu da karayolu alt sektörü olan uluslararası karayolu yük taşımacılığını olumlu yönde etkilemiştir. Son yıllarda dış ticaret hacminde meydana gelen büyümenin etkisiyle uluslararası yük taşımacılığı da büyük önem kazanmaya başlamıştır. Bu durum bu alanda faaliyet gösteren işletmelerin kaynaklarını etkin ve verimli şekilde kullanmayı zorunlu hale getirmiştir. Yöneticilerin sürdürülebilir rekabet için kaynakların etkin kullanımı ancak oluşturulacak etkin bir maliyet sistemi ile mümkün olacaktır. Uluslararası karayolu yük taşımacılığı yapan şirkette faaliyete dayalı maliyetleme sisteminin kurulmasının sağlayacağı verimlilik oldukça önemlidir. Faaliyete dayalı maliyetleme bir tür kaynak tüketim yöntemidir. Kaynak tüketim yöntemi maliyet yönlendiricileri oluşturarak ortak paydayı bulmak için pratik kapasitenin kullanımına bağlıdır. Bu çalışmada uluslararası karayolu yük taşımacılığı yapan bir firmanın taşıma maliyetinin hesaplanmasında genel üretim giderlerinin gerçekçi dağılımını sağladığı kabul edilen FTMY'nin uygulanması sonucunda elde edilecek sonuç ile geleneksel yöntem karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The economic, political and technological developments in all sectors accompanied by globalization have shown itself in the transportation sector and this has positively affected the international road freight transport, which is the road sub-sector. International freight transportation has also gained importance due to the growth in foreign trade volume in recent years. This situation makes it necessary to use the resources of the enterprises operating in this field effectively and efficiently. Effective use of resources for managers' sustainable competition will only be possible with an effective cost system. The efficiency of the establishment of an activity-based costing system in the international road freight company is very important. Activity-based costing is a kind of resource consumption method. The resource consumption method depends on the use of practical capacity to find common ground by creating cost routers. In this study, the results of the application of FTMY, which is assumed to provide a realistic distribution of the general production expenses, are compared with the traditional method in the calculation of the transportation cost of an international road freight company