20-30 yaş aralığındaki erkek ve kadınların fiziksel aktivite düzeylerinin belirlenmesi batman ili örneği
Determination of physical activity levels of men and women in 20-30 years old case of batman
- Tez No: 577870
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HİLAL KILINÇ BOZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Günlük yaşam içinde kas ve eklem kullanımı sonucunda gerçekleşen, enerji harcamasını sağlayan, kalp ritmini ve solunum hızını artıran, yapılan aktivitenin tür ve süresine bağlı olarak farklı seviyelerde yorgunluklarla sonuçlanan aktiviteler şeklinde tanımlamaktadırlar. Yapılan tüm çalışmalara rağmen bireylerin yaşamlarında fiziksel aktivitelerin genel manada beklenen veya olması gereken düzeyde olmadığı bilinmektedir. Bu nedenle bireysel, toplumsal veya geniş kitlelerin fiziksel aktivitelere yönelmelerini sağlayabilme amacıyla genel yapının ortaya konulması önemlidir. Bu doğrultuda hazırlanan çalışmada, Batman ilinde yaşayan bireylerin fiziksel aktivite düzeylerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın modeli konuya ve amaca uygunluğu nedeniyle betimsel araştırmalardan tarama modelidir. Çalışmanın evrenini Batman ilinde yaşayan erkek ve kadınlar; örneklemi ise Batman ilinde yaşayan 20 – 30 yaş aralığında bulunan gönüllü erkek ve kadınlar oluşturmaktadır. Örneklem grubunda 762 erkek ve 762 kadın olmak üzere toplam 1524 kişi yer almaktadır. Araştırmanın örneklemi yansız seçimle atama ile seçilmiştir. Çalışmada veri toplama aracı olarak sosyo-demografik özellikler ve uluslararası fiziksel aktivite anketi olmak üzere iki kısımdan oluşan bir anket kullanılmıştır. Elde edilen verilerin hesaplanmasında SPSS paket programı kullanılmıştır. Değişkenler arasındaki farkın hesaplanması için t– Testi ve ANOVA testi uygulanmıştır. Çalışmaya katılan 1524 kişinin 732'si 20-25 yaş aralığında 792'si 26-30 yaş aralığındadır. İki grubun da fiziksel aktivite düzeyi hepa aktif bulunmuştur. Yapılan t testi sonucunda 20-25 yaş aralığındaki katılımcıların fiziksel aktivite düzeyleri ile 26-30 yaş aralığındaki katılımcıların fiziksel aktivite düzeyleri farklı olup 20-25 yaş aralığındaki katılımcıların fiziksel aktivite düzeyleri, 26-30 yaş aralığındaki katılımcıların fiziksel aktivite düzeylerinden daha yüksektir. Yaş ilerledikçe fiziksel aktivite düzeyinin düştüğü söylenebilir.
Özet (Çeviri)
While the use of muscles and joints in daily life is not possible, activities that involve energy expenditure, increase heart rate and respiratory rate, are planned to result in different levels of fatigue depending on the type and duration of the activity. In spite of all the structured studies, the physical activities in the lives of the individuals must be in the general sense or should be desired. This feature of social or broad masses can lead to physical activities, if you can progress, you reveal the general constructiveness. In this room, an advanced product is aimed to improve the physical activity levels of individuals living in the province of Batman. The model of the research is a screening model from descriptive researches at the beginning of the study. The universe of the study included men and women living in the province of Batman; The sample included the voluntary men and women aged 20-30 who were living in the province of Batman. There are a total of 1524 people, 762 men and 762 women. The sample of the study was chosen by random random assignment. A questionnaire consisting of two parts as socio-demographic characteristics and international physical activity questionnaire. SPSS package program is used in the calculation of the obtained filtering. T - Test and ANOVA test were used to calculate the difference between the variables. In the 1524 computers for the study, 732 of them are between the ages of 20-25 and 792 of them are between 26-30 years of age. The physical activity level of the activities in the 20-25 age range and the activities in the physical activities of the centers between the ages of 26 and 30 are different and the activities of the activities in the 20-25 age range, activity activities have been increased at the level appropriate to the level of activities in the 26-30 age range. It can be said that as the age progresses, the level of physical activity decreases.