Bölgesel inovasyon sistemleri: Trabzon örneği
Regional inovation systems: The case of Trabzon
  1. Tez No: 577875
  2. Yazar: CEYLAN KAMBER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EZGİ BADAY YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Günümüzde bir firmanın üretici ve tüketici pazarlarında meydana gelen değişikliklere karşı duyarlılığı, işbirliği içinde olması, inovasyon kabiliyeti, rakiplerinden farklılaşması, karşılaşılan engellerle mücadele edebilmesi faaliyetlerini sürdürebilmesi ve rekabet edebilmesi için önemli unsurlar arasında yer almaktadır. Firmalar üstünlük sağlamak için inovasyon gücünü ön planda tutmayı ve inovasyon performansını artırarak geliştirmeyi amaçlamaktadır. Firma inovasyon performansını etkileyen en önemli unsurlardan biri ise firmanın içinde bulunduğu inovasyon sistemi olarak kabul edilmektedir. Bu bilgiler ışığında, çalışmanın temel amacı, Trabzon Bölgesel İnovasyon Sistemi'nin Trabzon'da yerleşik firmaların inovasyon performansı üzerindeki etkisinin ölçülmesidir. Bu amaç doğrultusunda, çalışmada Trabzon Ticaret Sanayi Odası tarafından uygulanan Yenilik Anketi verileri kullanılmıştır. Trabzon'da yer alan 160 firma ile yapılmış olan anket sonuçları yapısal eşitlik modellemesi yöntemiyle analiz edilmiştir. Elde edilen bulgulara göre, firma inovasyon performansı ile kurumlarla yapılan işbirliği ve kurumlara göre rekabet avantajı arasında pozitif; firma inovasyon performansı ile inovasyon engelleri arasında negatif ilişki tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, it is important for the company to grow and maintain its activities in order to cooperate, innovate, differentiate from its competitors and to fight against the obstacles encountered against the changes occurring in the producer and consumer markets. The companies aim to keep the innovation power in the forefront in order to gain superiority and to improve it by increasing the innovation performance. One of the most important factors affecting the innovation performance of the company is the innovation system in which the company is located. In light with this information, the main purpose of the study is the measurement of the impact of the innovation system on the innovation performance of the firms located in Trabzon. For this purpose, the data of Innovation Questionnaire applied by Trabzon Chamber of Commerce Industry was used in the study. The results of the survey conducted with 160 firms in Trabzon were analyzed by structural equation modeling. As a result of the findings that there is a positive relationship was found between cooperation with institutions and competitive advantage compared to institutions, and a negative relationship was found between innovation obstacles.