Konya atık su arıtma tesisi giriş atık su kimyasal içeriğinin ve ön arıtım ünitesindeki azot ve fosfor gideriminin incelenmesi
Investigation of nitrogen and phosphorus removal in wastewater chemical contamination and preliminary treatment unit of Konya waste water treatment plant
  1. Tez No: 577906
  2. Yazar: CİHAT UÇAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH DURMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışmada, atık su karakteristiği ve ele alınan atık su arıtma tesisinin giderim verimi incelemesi yapılmıştır. Konya atık su arıtma tesisi örneği ele alınarak gelen atık suyun toplam kjeldahl azotu (TKN), toplam fosfor (TP), kimyasal oksijen ihtiyacı (KOİ), pH parametrelerine bakılarak kimyasal içerik bakımından yapısı ve karakteristiği incelenmiştir. Yapılan inceleme ve çalışmalar sonucu; coğrafi yapının, nüfus yoğunluğunun ve diğer çevresel etmenlerin atık sulara ne yönde etki ettiği ile ilgili bulgular elde edilmiştir. Atık su arıtma tesisi ön arıtım ünitesinin kirlilik giderim verimi TKN, TP parametreleri yönünden incelenmiştir. Numuneler Mayıs ile Kasım ayı arasında 7 günlük periyotlarla 24 saatlik kompozit numune şeklinde alınmıştır. İnceleme sonrası % verim yönünden %35-%55 arası bir giderim yapıldığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, wastewater characteristics and treatment efficiencies of wastewater treatment plant are examined. The sample of Konya wastewater treatment plant is taken into consideration. kjeldahl nitrogen (TKN), total phosphorus (TP), chemical oxygen demand (COD) In terms of chemical content, structure and characteristics were investigated. As a result of studies and studies; Findings have been obtained about the effect of geographical structure, population density and other environmental factors on waste water. The pollution removal efficiency of the pre-treatment unit of the wastewater treatment plant was investigated in terms of TKN and TP parameters. The samples were taken as a 24-hour composite sample between May and November for 7-day periods. After the examination, it was found that % 35 - % 55 removal was done in terms of % yield