Elektrik dağıtım şebekesine bağlı güneş ve hidroelektrik santrallerinin güç kalitesi parametreleri yönünden analizi ve karşılaştırılması.
Analysis and comparison of power quality parameters of photovoltaic and hydroelectric power plants connected to electricity distribution network.
  1. Tez No: 577913
  2. Yazar: FATİH KOÇER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FULYA ASLAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Son yıllarda gittikçe artan enerji ihtiyacı, tüm dünyada olduğu kadar ülkemizde de etkisini göstermektedir. Doğal kaynakların hızla tükeniyor olmasından dolayı özellikle elektrik enerjisi üretirken, mevcut geleneksel yöntemlerin yanı sıra alternatif enerji kaynakları da tercih edilmektedir. Güneş enerjisi santralleri ve hidroelektrik santralleri alternatif enerji kaynaklarından en çok tercih edilenlerdir. Enerjiyi kaliteli olarak elde etmek için ise birçok parametre bulunmaktadır. Çalışmada, hidroelektrik ve güneş santrallerinin dağıtım şebekelerine bağlantısındaki problemler incelenerek, yapılan analizler ile bu problemin önüne geçilebilmesi için önerilerde bulunulmuştur. Ayrıca ARAS Elektrik Dağıtım A.Ş. sorumluluk bölgesindeki işletmelerden sağlanan gerçek şebeke verilerine dayanılarak güneş ve hidroelektrik santralleri güç kalitesi parametreleri açısından kıyaslanmıştır. Buna göre, gerilim değişimlerini düzenlemek için hidroelektrik santrallerde reaktörün, güneş enerji santrallerinde ise yükte kademe değiştiricili transformatörün kullanımının daha verimli olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The increasing need for energy in recent years has an impact in our country as well as in the world. Due to the rapid depletion of natural resources, especially when generating electricity, alternative energy sources are preferred in addition to the traditional methods available. Solar power plants and hydroelectric power plants are the most preferred alternative energy sources. There are many parameters to obtain energy quality. In this study, the problems related to the connection of hydroelectric and solar power plants to distribution networks are examined and suggestions are made to prevent this problem with the analyzes made. In addition, ARAS Electricity Distribution Inc. Solar and hydroelectric power plants were compared in terms of power quality parameters based on actual grid data obtained from enterprises in the area of responsibility. According to this, it is concluded that the reactor in hydroelectric power plants is more efficient in order to regulate the voltage changes and the transformer with on-load tap-changer is more efficient in solar power plants.