Farklı korunga genotiplerinin ot verim ve kalitesinin belirlenmesi
Determination of forage yield and quality of different sainfoin (Onobrychis spp.) genotypes
- Tez No: 577914
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT KAPLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Dünyada ve ülkemizde önemli bir sorun olan ve sürekli artan küresel ısınma ve kuraklık, kısıtlı sulama imkanına sahip olan tarım alanlarını ve meraları tehdit etmektedir. Ekim alanı ve yem bitkileri teşvikleri ile günümüzde önemi gittikçe artan korunga kurağa ve soğuğa çok dayanıklı, diğer yem bitkilerinin yetişemediği kıraç, kireçli topraklarda iyi gelişebilen ve sulama imkanı olmayan arazilerde yoncadan da verimli olabilen besin değerleri oldukça yüksek, kaliteli bir yem bitkisidir. Bu çalışmanın amacı farklı 26 korunga genotipinin yeşil ot verimi, kuru ot verimi, ham protein verimi, ADF, NDF, ham protein, ham yağ, ham kül ve tanen oranlarını belirlemek ve üstün kaliteli genotip(ler)i seçmektir. Deneme tesadüf blokları deneme desenine göre üç tekerrürlü olarak 2017-2018 yıllarında yürütülmüştür. İncelenen özellikler yönünden genotipler arasındaki fark istatistiksel olarak çok önemli bulunmuştur. Araştırma sonuçlarına göre; yeşil ot verimi 765.36 ile 2737.25 kg/da arasında, kuru ot verimi 281.01 ile 693.42 kg/da arasında ve ham protein verimi 48.96 ile 133.34 kg/da arasında değişmiştir. Ham protein oranları %11.81 ile %23.78 arasında, ham kül oranları %4.42 ile %8.02 arasında, ADF oranları %37.12 ile %56.76 arasında, NDF oranları %42.12 ile %67.01 arasında, ham yağ içeriği %0.81 ile %1.73 arasında ve kondense tanen oranları %1.35 ile %5.78 arasında değişmiştir. Yeşil ot, kuru ot ve ham protein verimi yönünden öne çıkan EUOS1 genotipi Kayseri ve benzer iklim koşullarına sahip bölgeler için önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Global warming and resultant droughts generate serious problems both in the world and in Turkey. Such natural phenomena exert significant threats on agricultural and pasture lands with limited irrigation practices. Trefoil cultivated lands are increasing with the aid of supports provided for the feed crops. Trefoil is quite resistant to drought and cold, can grow on barren and limey soils over which the other feed crops could not grow and has greater yields than alfalfa under rain-fed conditions. It is a high-quality feed crop. This thesis was conducted to determine green herbage yield, dry hay yield, crude protein yield, ADF, NDF ratios, crude protein ratio, crude oil, crude ash and tannin ratios of 26 trefoil genotypes were determined and superior ones were identified. Experiments were conducted in randomized block design with tree replications in 2017-2018 growing season. Significant differences were observed in investigated traits of the genotypes. Green herbage yields varied between 765.36 - 2737.25 kg/da, dry hay yields varied between 281.01 - 693.42 kg/da and crude protein yields varied between 48.96 - 133.34 kg/da. Crude protein ratios varied between 11.81 - 23.78%, crude ash ratios between 4.42 - 8.02%, ADF ratios between 37.12 - 56.76%, NDF ratios between 42.12 - 67.01%, crude oil ratios between 0.81 - 1.73% and condensed tannin contents varied between 1.35 - 5.78%. It was concluded based on present findings that EUOS1 genotype prominent with green herbage, dry hay and crude protein yields could be recommended for Kayseri and similar ecologies.