Hacıhıdır Baraj Gölü (Siverek) alg florasının mevsimselolarak incelenmesi
Seasonal invwstigation of alg flows in Hacıhıdır dam(Siverek/Ş.urfa)
  1. Tez No: 577916
  2. Yazar: ALİ OSMAN BAYKUŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖKSAL SEZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışma ile Hacıhıdır Baraj gölünde bulunan alg türlerinin belirlenmesi ve mevsimsel olarak dağılışlarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla Mayıs 2015 ile Nisan 2016 tarihleri arasında her ay fiziksel analizler yapılmış olup alınan örneklerin incelenmesiyle 72 tanesi Chlorophyta, 61 tanesiBacillariophyta, 33 tanesi Cyanobacteria, 8 tanesi Charophyta, 5 tane Ochrophyta, 3 tanesi Miozoa, 1 tanesi Rhodophyta ve 2 tanesideEuglenophyta'dan olmak üzere toplam 185 alg taksonu tespit edilmiştir.Bulunan bu taksonlardan 5 tanesi Cyanobacteria, 8 tanesi Bacillariophyta, 8 tanesi Chlorophyta, 1 tanesi Charophyta, 1 taneOchrophyta'dan olamak üzere toplam 23 tane takson Türkiye alg florası için yeni kayıttır.
Özet (Çeviri)
With this study, it was aimed to determine the algal species found in Hacıhıdır Dam lake and to determine the seasonal distributions. For this purpose, physical analyzes were carried out every month between May 2015 and April 2016. Examination of the samples revealed that 72 Chlorophyta, 61 Bacillariophyta, 33 Cyanobacteria, 8 Charophyta, 5 Ochrophyta, 3 Miozoa, 1 Rhodophyta, 2 Euglenophyta, a total of 185 algae taxa were detected. 5 of these taxa found them Cyanobacteria, 8 of them Bacillariophyta, 8 of them Chlorophyta, one of them Charophyt, a total of 23 units taxa are new records for Turkey algal flora chains than 1 Ochrophyta.