The Formation of regional trade blocs: Prospects for a trilateral world order
  1. Tez No: 31922
  2. Yazar: PINAR GEDİKKAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLGÜN TUNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
ÖZET Dünya ticari bloklara bölünüyor. Avrupa'da Avrupa Topluluğu (EC), Kuzey Amerika'da Kuzey Amerika Serbest Ticaret Bölgesi (NAFTA) bu bölünmenin açık göstergelerim oluşturuyorlar. Güneydoğu Asya'da böyle sağlam bir oluşumdan söz etmek güç olsa da bölge ülkelerinin bir araya gelmesini sağlayacak kuvvetli bir imkan ve seçenekten bahsetmek mümkündür. Dünyadaki bu gidişin iki ana sonucu vardır. Birinci sonucu blok üyesi ülkeler arasında artan ticaret hacmidir. İkincisi ise bu üç bölge arasında artan ticaret hacmidir. Bu iki sonuç tabiatıyla blok üyesi ülkelerin üye olmayan ülkelere karşı aynım yapmalarına ve bir takım korumacı hareketlerin gündeme gelmesine sebep olmaktadır. Bu şartlar aranda, önümüzdeki yıllarda, blok üyesi olmayan ülkeler blok üyesi olan ülkeler karşısmda kayba uğrayan taraf konumunda olacaklardır. u
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The world is forming into trade blocs. The European Community in Europe, the North American Free Trade Area in North America are the clear signs of this formation. Although it is hard to mention a concrete bloc in East Asia, there is strong potential in the region as well as many alternatives through which these countries may come together. This trend has two consequences for world trade. The first is the increasing intra-regional trade between the members. The second one is the increasing inter-regional trade among the three regions. These two consequences, automatically, leads to discrimination in trade and highlight the probable protectionist attitudes by these regions towards non-member countries. Under these circumstances, the countries that do not belong to any bloc will be at a disadvantage vis-a-vis these blocs in the coming years.