Finansal stres endeksi: Türkiye uygulaması
Financial stress index: Application to Turkish economy
  1. Tez No: 577929
  2. Yazar: HAYRULLAH AHMET YAŞAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEN SİVRİKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, finansal stresin kavramsal çerçevesinin çizilerek Türkiye ekonomisi için piyasa temelli bir finansal stres endeksinin (FSE) geliştirilmesi olarak belirlenmiştir. Çalışma kapsamında geliştirilen endeksin, finansal piyasalarda stres olarak yankı bulan önemli gelişmeler ve bilinen konjonktürel dalgalanmalarla örtüşebilecek, bunların piyasalardaki etkilerini ölçeklendirebilecek ve böylece stres dönemlerinin kıyaslanmasına imkân verebilecek özellikte olması amaçlanmıştır. Çalışmanın kapsamlı ve güncel olması amacıyla son 20 yıla yakın bir süreyi (Temmuz 1999-Nisan 2019) kapsayan yüksek frekanslı (günlük) piyasa verileri kullanılmıştır. Geliştirilen FSE'de, stresi yansıtan mekanizmalar olarak döviz ve hisse senedi piyasası, uzun vadeli kredi piyasası ve dış piyasalar ele alınmıştır. Türkiye ekonomisinde yaşanan önemli ekonomik ve siyasal olaylarla temel bileşenler analizi kullanılarak oluşturulan finansal stres endeksi yüksek değerlerinin örtüştüğü sonucuna varılmıştır. Ayrıca geliştirilen FSE ile geçmiş kriz dönemlerine piyasaların verdiği tepkilerin bir ölçüde kıyaslanabilmesi mümkün olmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis study is to develop a market based financial stress index (FSI) for the Turkish economy through determining its conceptual scope. The index developed within the scope of the study is attempted to overlap the well-known crises, business cycles and important events recognized as stress in financial markets. To measure their effects on the markets, and thus to allow to compare the stress intervals high frequency (daily) market data covering up to the last 20-year-period (July 1999- April 2019) are used in order to have an extensive and up-to-date study. The foreign exchance market, the stock exchange market, the long-term credit market and global financial market considered as mechanisms reflecting stress in the developed FSI. As a result of the study in which principal component analysis is used, it is brought out that high index values overlap with the important economical and political events in the Turkish economy. Moreover, the responses of the markets to the recent crisis periods can be compared with the developed FSI.