Samandere Orman İşletme Şefliğinde arazi metriklerindeki zamansal değişimlerin incelenmesi
Investigation of temporal changes in landscape metrics of Samandere Forest Chiefdom
- Tez No: 577937
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYATİ ZENGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada Samandere Orman İşletme Şefliğinin 1986, 2000 ve 2010 yıllarında Amenajman heyetlerince yapılan Orman Amenajman Planlarının meşçere haritaları Coğrafi Bilgi Sistemi (CBS) yardımı ile sayısallaştırılması yapılmıştır. Yapılan bu sayısallaştırma çalışmalarında haritalar 1986 ve 2010 planında meşçere tipi, 2000 planında model plan olması nedeni ile bölmecik bazında yapılmıştır. Meşçere tipleri ve bölmecikler arazi sınıfları olarak sınıflandırılmış ve aynı arazi sınıfında olan meşçere tipleri veya bölmecikler birleştirilerek oluşturulan parçaların analizleri yapılmıştır. Yapılan bu analizle arazi örtü durumlarının alanlarında zamana bağlı olarak meydana gelen alansal değişimler ortaya konulmaya çalışılmıştır. Böylece Düzce Orman İşletme Müdürlüğü Samandere Orman İşletme Şefliği plan ünitesindeki arazi örtü durumlarının 1986, 2000 ve 2010 yılları arasındaki zamansal değişimi ortaya konulmaya çalışılmıştır. Bu çalışma neticesinde Samandere Orman İşletme Şefliği plan ünitesi orman alanlarının daha parçalı bir yapıya dönüştüğü, meşcere çeşitliliğin buna bağlı olarak arttığı, ibreli orman alanlarında azalmanın en fazla yaşandığı, yapraklı ve ibreli+yapraklı (karışık) orman alanlarının arttığı, iskân ve ziraat alanlarında fazla bir değişim olmadığı orman alanlarına sosyal baskının nüfus azalışı ile azaldığı ve akabinde orman alanlarında artış yaşandığı biyotik faktörler nedeni ile ibreli orman alanlarında tahribatların yaşanarak orman içi açıklıklara dönüştüğü sonucuna ulaşılmıştır. Çalışma alanında saf ibreli ormanlar dönemsel olarak azaldığından bunları koruyucu önlemlerin alınması, parçalanmanın azaltılması için de minimum yol ağı planlanarak orman bütünlüğünün devamlılığı sağlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
In this study, stand maps of the Forest Management Plans made by the management teams of Samandere Forest Planning Unit in 1986, 2000 and 2010 were digitized with the help of Geographical Information System (GIS). In these digitization studies, the maps were made on a stand type basis in the 1986 and 2010, and sub-compartmet basis in the 2000 plan. Stand types and sub-compartments were classified as land classes and the parts formed by combining stand types or sub-compartments of the same land class were analyzed. With this analysis, it is tried to put forward the spatial changes in the land use classes depending on time. Thus, the temporal change of land use classes in the plan unit of Samandere Forest Chiefdom of Duzce Forest Enterprise between 1986, 2000 and 2010 was tried to be revealed. As a result of this study, the Samandere Forest Planning Unit turned into a more fragmented structure, stand diversity increased accordingly, the decrease in coniferous forest areas was the most experienced, broadleaved and coniferous + broadleaved (mixed) forest areas were increased and there was not much change in the settlement and agriculture areas. It was concluded that social pressure on forest areas decreased with population decrease and thereafter increased in forest areas was observed and due to biotic factors, destruction in coniferous forest areas was experienced and turned into forest openings. Because coniferous areas decreased periodically, protective measures have to be taken and minimum road network have to be planned for decreasing fragmentation to provide the integrity of forests.