1040 çelik süspansiyon parçasının dövme üretim prosesinde çıkan hataların belirlenmesi ve iyileştirmesi
Determination and improvement of defects in the forging process of 1040 steel suspension part
  1. Tez No: 577940
  2. Yazar: SERKAN ERİKLİLİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KEMAL NURVEREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu tez çalışmasında, AISI 1040 çeliğinden imal edilmiş süspansiyon parçasının sıcak dövme prosesleri gerçekleştirilmiş ve proses sırasında meydana gelen üretim kaynaklı hatalar, problem çözme tekniklerinden birisi olan balık kılçığı diyagramı yardımıyla irdelenmiştir. Bu hataların minimize edilmesi amacıyla Simufact ve VeraCAD gibi ticari isimli sonlu elemanlar programlarından faydalanarak yeni sıcak dövme prosesleri geliştirilmiştir. Eski ve yeni proseslerin sonuçları, çekme ve sertlik ölçme testleri ile mikro yapı analizleri gerçekleştirilerek karşılaştırılmıştır. Elde edilen bulgular, yapılan yeni prosesin eski prosese göre dövme hatalarını minimize ettiği ve ayrıca zamandan ve personel giderlerinden kazanç sağladığını göstermektedir
Özet (Çeviri)
In this thesis, the hot forging processes of the suspension part made of AISI 1040 steel were carried out and the manufacturing related defects that could be occurred during the process were investigated with the help of fishbone diagram which is one of the problem solving techniques. In order to minimize these errors, new hot forging processes have been developed by utilizing commercially available softwares based on the solving techniques of finite elements such as Simufact and VeraCAD. The results of the old and new processes were compared by performing tensile and hardness tests and microstructure analysis. The findings show that the new process minimizes forging errors compared to the old process and also saves time and decreases manpower costs.