Patlama yüküne maruz betonarme binaların dinamik davranışlarının sayısal yöntemlerle incelenmesi
Investigation of dynamic characteristics of exposure reinforced concrete structure under effect of explosive by using numerical methods
  1. Tez No: 577943
  2. Yazar: FATMA ÖNALAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET CAN ALTUNIŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 221
Özet
Bu tez çalışmasında, betonarme binaların patlama etkilerinden dolayı dinamik karakteristiklerinde meydana gelen değişimlerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla, betonarme yapı ve elemanlarının dinamik karakteristiklerinde meydana gelen değişimler; farklı geometri, malzeme özellikleri ve patlayıcı ağırlığı gibi değişken parametreler göz önünde bulundurularak sayısal yöntemlerle belirlenmiştir. Yüksek lisans tez çalışması üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm genel bilgiler, konu ile ilgili daha önceden yapılmış çalışmalar hakkında teorik bilgiler verilerek ülkemiz ve dünyamızda konunun öneminin giderek arttığının vurgusu yapılarak; patlama olgusu, patlayıcı çeşit ve etkileri, patlamanın oluşum şekilleri ve yapılar üzerindeki tesirleri, analitik yöntemlerle ilgili denklemlere yer verilmektedir. İkinci bölümde yapılan çalışmalar ve bu çalışmalar neticesinde elde edilen bulgulara yer verilmektedir. Bu bölümde önce deneysel olarak inşa edilen tuğla modelin iç taban merkezine yerleştirilen farklı patlayıcı ağırlıklarında gösterdiği tepkiler ölçülmüştür. Daha sonra sonlu eleman yazılımı olan ANSYS Workbench programı ile modeller oluşturulmuş, Autodyn programı ile patlama analizleri yapılarak, teorik formülasyonlardan elde edilen ve konu ile ilgili abaklardan okunan değerler ile karşılaştırılmış, basınç değerleri için tablolar halinde sunulmuştur. İkinci aşamada simetrik yapıda, farklı geometrik özelliklere sahip iki adet betonarme model üzerinde çeşitli patlama senaryoları kurgulanarak yapısal dinamik tepkiler incelenmektedir. Üçüncü bölümde, tez çalışmasından elde edilen verilere ve önerilere yer verilmektedir. Bu bölümü kaynaklar ve özgeçmiş izlemektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, it is aimed to the changes in the dynamic characteristics of the concrete buildings due to the explosion effects. For this purpose, the changes in the dynamic characteristics of the reinforced concrete structure and elements; different geometry, material properties and explosive weight were determined by numerical methods. Master's thesis consists of three sections. First section gives general informations, theorical informations about preexisting studies of this subject and emphasises ever increasing impotance of this subject in our country and the World. In this section, burst phenomenon, explosive variety and effects, shape of explosive's constitution, and effets on structures are explained, equations relating to analytical methods are given to place. In the second section, studies conducted and findings after this studies are given place. In this section firstly, brick model - experiantially costructed gives some reactions when it is with different explosive weights and it is measured. Then with the finite element software ANSYS Workbench program, models are being constituted, with Autodyn program, explosive analyses are being made. The values gained from theorical formulation are being compared with the values read. It is presented via tables for pressure. In the second stage, two reinforced concrete construction having symmetrical structure, single storey,having different geometrical characteristics are constructed and various explosive scenarios are fictionalised and structural synamic reactions are examined. In the third section, datas received and suggestions are identified. Sources and personal background follow this section.