Anadolu'da arkeoastronomi: Grek kültüründe güneş saatleri
Archaeoastronomy in anatolia: Sundials in Greek culture
  1. Tez No: 577944
  2. Yazar: ENVER EMİR KÜRKLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TALAT SAYGAÇ, PROF. DR. ENGİN BEKSAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Astronomi ve Uzay Bilimleri, Tarih, Archeology, Astronomy and Space Sciences, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
Arkeoastronomi, geçmişte yaşamış olan insanların gök olaylarını nasıl anladıklarını ve kültürlerinde gökyüzünün nasıl bir rol oynadığını araştıran bilim dalıdır. Geçmişteki kültürlerin, gökyüzüyle ilgili olgulara (Güneş tutulması, Ay tutulması, yıldızlar, gezegenler vb.) ilişkin yaptıkları kaynakları (tapınaklar, sunaklar, efsaneler, destanlar vb.) inceler. Arkeoastronomlar, geçmiş astronomik uygulamaları değerlendirmek için; tutulan yazılı kayıtları, göksel olayların tarihsel kayıtlarını, bunların nasıl kullanıldığını ve kültürel etkilerini araştırır. Bu çalışmada; Antik Anadolu'daki Grek kültürüne ait güneş saatleri araştırılmıştır. Çalışma kapsamında; güneş saatlerinin kökenine ve gelişimine değinilmiştir. Güneş saatlerinin köken olarak nereden geldiği tam olarak bilinmese de, günümüzde bilinen ilk güneş saati Antik Mısır'da Krallar Vadisi'nde bulunmuştur. Bu güneş saati MÖ ~1300 civarına tarihlenmektedir. Güneş saati kültürünün daha sonra Grek toplumuna geçtiği düşünülmektedir. Çalışmamızda Türkiye'deki bazı güneş saatleri araştırılmış olup tiplerine ve özelliklerine değinilmiştir. Çalışmamızı ilgilendiren güneş saatlerinin bulunduğu antik kentler alfabetik sırayla şu şekildedir: Aphrodisias, Ephesos, Klaros, Latmos, Pergamon, Sagalassos, Side, Smyrna.
Özet (Çeviri)
Archaeoastronomy is a branch of science that explores how people who have lived in the past understood the celestial events and played a role in their cultures. Examines the sources (temples, altars, legends, epics, etc.) of past cultures related to the events related to the sky (Solar eclipse, Lunar eclipse, stars, planets etc.). Archaeoastronomers, to evaluate the past astronomical applications; the written records, the historical records of celestial events, how they are used and their cultural effects. In this study; sundials of Greek culture in Ancient Anatolia were investigated. Scope of work; the origin and development of the sundial. Although it is not known exactly where the sundials come from, the first known sundial is found in the Valley of the Kings in Ancient Egypt. This sundial is dated to ~1300 BC. It is thought that sundial culture later moved to Greek society. In our study it is researched some types of sundials in Turkey and has been referred to their properties. The ancient cities where sundials are concerned with our study are in alphabetical order: Aphrodisias, Ephesos, Klaros, Latmos, Pergamon, Sagalassos, Side, Smyrna.