Donör akseptör ilişkili yeni Oksazol-5-on türevlerinin hazırlanması ve spektroskopik çalışmaları
Preparation and spectroscopic studies of novel donor-acceptor related Oxazol-5-one derivatives
  1. Tez No: 577948
  2. Yazar: İBRAHİM HANİF NAZLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERAP ALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmada, 4 ayrı hippürik asit türevi sentezlenip, 2 ayrı aldehit ile kondenzasyonları gerçekleştirilerek, 8 ayrı oksazol-5-on türevi elde edilmiştir. Sentezlenmiş tüm türevler saflandırılıp kristallendirilmiş ve yapıları 1H NMR, 13C NMR, FT-IR spektroskopik yöntemleriyle doğrulanmıştır. Türevlerin farklı polaritelerdeki çözücüler içerisinde absorpsiyon, emisyon ve eksitasyon spektrumları alınarak fotofiziksel özellikleri analiz edilmiştir. Ayrıca, türevlerin PVC matriks içerisinde pH'a karşı yanıtları, farklı pH'lardaki asit çözeltileri içerisinde absorpsiyon, emisyon ve eksitasyon spektrumları alınarak tayin edilmiş ve bunların yanı sıra sitotoksik uygulamalar ile sentezlenmiş türevlerin biyolojik aktiviteleri analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, 4 different hippuric acid derivatives were synthesized. Condensations were carried out with 2 aldehydes to obtain 8 different oxazol-5-one derivatives. All synthesized derivatives were purified and crystallized, and the structures were confirmed by 1H NMR, 13C NMR, FT-IR spectroscopic methods. The photophysical properties of the derivatives were analysed by taking the absorption, emission and excitation spectra of the derivatives in solvents with different polarities. Also responses of derivatives to pH in PVC matrix were determined by taking absorption, emission and excitation spectra in acid solutions at different pHs, in addition, biological activities of the synthesized compounds were analyzed with cytotoxic applications.