Polyester kaplı pomza agregalarla elde edilenhafif betonların özellikleri
Properties of lightweight concrete obtained by polyestercoated pumice aggregates
- Tez No: 577955
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALPER BİDECİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, İnşaat Mühendisliği, Engineering Sciences, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmada, pomza agregasını polyester ile kaplanarak, bu agregalar üzerinde granülometri, özgül ağırlık, gevşek birim ağırlık ve su emme deneyleri yapılmıştır. Ayrıca, polyester kaplanmamış pomza agregası ve kaplanmış pomza agregalarıyla 400 ve 500 dozlu hafif beton numuneleri üretilmiştir. Üretilen hafif beton numuneler üzerinde birim ağırlık, basınç dayanımı, yarmada çekme dayanımı, su emme, ultrases geçiş hızı ve hızlandırılmış sülfat deneyleri gerçekleştirilmiştir. Çalışmada, 2, 7 ve 28 günlük NCP ve PCP beton numunelerinin 400 dozlu tüm serilerinde beton basınç dayanımlarının arttığı, 500 dozlu numunelerde ise 2 ve 7 günlük numunelerde artış olurken 28 günlük numunelerde ise basınç dayanımlarında azalma olduğu gözlemlenmiştir. Su emme değerinin NCP numunelere oranla PCP numunelerin tüm serilerinde azaldığı, yarmada çekme dayanımlarının NCP serilerine oranla PCP serilerinde arttığı ve ultrases geçiş hızlarına göre tüm beton numunelerin“iyi”beton sınıfına girdiği tespit edilmiştir. Hızlandırılmış sülfat (Na2SO4 ve MgSO4) deneyinde PCP numunelerin NCP numunelerine göre daha iyi performans gösterdiği gözlemlenmiştir. Çalışmanın sonucunda; pomza agregasına polyester kaplanarak, su emmeleri azaltılmış, yeni bir agrega ve yüksek taşıyıcı özel hafif beton üretilebileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, pumice aggregate is coated with polyester, granulometry on these aggregates, specific gravity, loose unit weight and water absorption tests were performed on the coated aggregates. In addition, 400 and 500 doses of lightweight concrete samples were produced with polyester uncoated pumice aggregate and coated pumice aggregates. Unit weight, compressive strength, tensile strength at splitting, water absorption, ultrasonic pulse velocity and accelerated sulfate tests were performed on the light concrete samples produced. In this study, concrete compressive strengths increased in all 400-dose series of NCP and PCP concrete samples for 2, 7 and 28 days, In 500-dose samples, an increase was observed in 2 and 7-day samples, while a decrease in compressive strength was observed in 28-day samples. It was found that Water absorption value decreased in all batches of PCP samples compared to NCP samples, splitting tensile strength increased in PCP series compared to NCP series and all concrete samples were classified as“good”concrete according to ultrasonic pulse velocity. In the accelerated sulfate (Na2SO4 and MgSO4) test showed that PCP samples performed better than NCP samples. As a result of the study; It was concluded that pumice aggregate was polyester coated and water absorption was reduced and a new aggregate and high carrier special light concrete could be produced.