Polimer kaplı agrega ile üretilen hafif betonların durabilite özellikleri
Durability properties of lightweight concrete produced with polymer coated aggregate
  1. Tez No: 810560
  2. Yazar: METİN TUNCER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BEKİR ÇOMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmada, tane boyutları 4 mm ile 16 mm arasında olan pomza agregaları yüksek yapışma ve yalıtım özellikleriyle bilinen polyester ile kaplanarak polyester kaplanmış pomza agregaları elde edilmiştir. Polyester kaplanmış ve kaplanmamış pomza agregaları iri agrega, doğal kırmataş kum ise ince agrega olarak kullanılarak 450 doz çimentolu 5 farklı seri hafif beton numuneleri üretilmiştir. Beton karışımlarında, polyester kaplanmış pomza ve kaplanmamış pomza agregaları hacimce %0, %25, %50, %75 ve %100 oranlarında yer değiştirilerek kullanılmıştır. Çalışmada, agrega deneyleri olarak özgül ağırlık ve su emme deneyleri gerçekleştirilmiştir. Taze betonlar üzerinde birim hacim ağırlık ve çökme deneyleri, sertleşmiş beton numuneleri üzerinde ise kuru birim hacim ağırlık, su emme, kılcal su emme, ultrases geçiş hızı, basınç dayanımı, sülfatlara dayanım, donma-çözülmeye karşı dayanım ve ısı iletim katsayılarını tayin edecek deneyler gerçekleştirilmiştir. Çalışmada, pomza agregalarının polyester kaplanmasıyla birlikte özgül ağırlıklarının arttığı, su emme oranlarının ise ortalama %85 oranda azaldığı belirlenmiştir. Basınç dayanımları ve ultrases geçiş hızları açısından en yüksek sonuçlar kaplanmamış pomza agregalarının kullanımı ile elde edilmiş ve polyester kaplanmış pomza agregaları ile üretilen beton numunelerinin basınç dayanımlarında düşüş gözlenmiştir. Polyester kaplanmış pomza ile üretilen betonların sülfatlara karşı daha iyi performans sergilediği tespit edilmiştir. Donma-çözülme performansları ve ısı iletim katsayıları açısından en olumlu sonuçlar polyester kaplanmış pomza agregalarının %25 oranında kullanımıyla elde edilen beton serisinde görülmüştür. Sonuç olarak, polyester kaplanmasıyla elde edilen agregaların hafif beton üretiminde kullanılabileceği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, polyester coated pumice aggregates were obtained by coating the pumice aggregates that grain sizes between 4 mm and 16 mm with polyester, which is known for its high adhesion and insulation properties. By using polyester coated and uncoated pumice aggregates as coarse aggregate and natural crushed stone sand as fine aggregate, 5 different series of light concrete samples with 450 dose cement were produced. In concrete mixtures, polyester coated pumice and uncoated pumice aggregates were used by replacing 0%, 25%, 50%, 75% and 100% by volume. In the study, specific gravity and water absorption tests were carried out as aggregate tests. Unit weight and slump tests were carried out on fresh concrete, and tests to determine dry unit weight, water absorption, capillary water absorption, ultrasonic pulse velocity, compressive strength, resistance to sulfates, freeze-thaw resistance and thermal conductivity were carried out on hardened concrete samples. In the study, it was determined that the specific gravity of the pumice aggregates increased with the polyester coating, while the water absorption rates decreased by 85% on average. The highest results in terms of compressive strengths and ultrasonic pulse velocities were obtained with the use of uncoated pumice aggregates, and a decrease was observed in the compressive strengths of concrete samples produced with polyester coated pumice aggregates. It has been determined that concretes produced with polyester coated pumice have better performance against sulfates. The most positive results in terms of freeze-thaw performances and thermal conductivities were seen in the concrete series obtained by using 25% polyester coated pumice aggregates. As a result, it has been determined that the aggregates obtained with polyester coating can be used in the production of lightweight concrete.