Gigli testeresi için yeni bir tasarım geliştirilmesi ve prototip imalatı
Developing a new design and prototype manufacturing
  1. Tez No: 577964
  2. Yazar: HASAN İPEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM MUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Biyoteknoloji, Mühendislik Bilimleri, Science and Technology, Biotechnology, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Ortopedi cerrahisinde yapılan ameliyatlarda kemiği kesmek için farklı kesici el aletleri kullanılır. Kemik kesmede kullanılan kesici aletlerden manuel olarak kullanılan gigli testere ele alınmış ve bu el aleti üzerinde literatür taraması yapılarak gigli testerenin kullanımı esnasında kolaylık sağlaması için tasarımlar yapılmıştır. Tasarım esnasında manuel hareketin otomatik olarak motordan iletilmesi için İskoç boyunduruğu mekanizması kullanılarak tasarımlar yapılmıştır. Bu tasarımlar 3-boyutlu yazıcı aracılığı ile imal edilerek montajları yapılmıştır. Montajlanan el aleti ile deney düzeneğinde testler yapılmıştır. Gigli testere üzerine el aleti için yeni bir tasarım geliştirilmiş ve prototip imalatı yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In orthopedic surgery, different cutting tools are used to cut the bone. The gigli saw which is used manually for cutting bone was handled and literature was searched on this hand tool and designs were made for ease of use of gigli saw. When designing, the designs were made by using the Scottish-Yoke mechanism to automatically transmit the manual movement from the motor. These designs were manufactured and assembled by means of 3-dimensional printer. Tests were carried out in the test apparatus with the assembled hand tool. A new design for the hand tool on Gigli saw was developed and prototypes were produced