Orta çağ ve erken modern Avrupa'da işkence
Torture in the middle ages and early modern Europe
- Tez No: 574608
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET MÜNİR ATALAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 438
Özet
Tarihsel kurumlar arasında Engizisyon figürü etkileyici bir şekilde göze çarpmaktadır. Engizisyon Orta Çağ'ın en azami kutsal ofisi olarak adlandırıldı. Kutsal ofis Kilisenin doğasının bütün korkutucu ve negatif özelliklerini içinde barındıran özetidir. Çünkü adaletsiz gelişmemiş ve huzursuz bir Orta Çağ'dan Avrupa'ya taşınan temel taşlardan biri haline geldi. Bu durum, Engizisyonun Orta Çağ'dan beri kötü bir şekilde hatırlanmasını da etkiledi. Kilise ve Engizisyon, kendi öğretilerini kabul etmeyen Heretik büyücülük gibi birçok gruba karşı daima mücadele etti. Orta Çağ da Engizisyonun toplumda egemenlik kurma nedenlerinden biri de işkencedir. Orta Çağda sosyal olaylar arasındaki en acı olaylardan biri işkencedir. İşkence, Orta Çağ Engizisyonuna kadar pratikte yaygın bir uygulama değildi. Diğer yandan Orta Çağ Engizisyonu boyunca işkence, itirafları çıkarmanın, suçluları cezalandırmanın ve infaz gerçekleştirmenin meşrû bir yolu olarak kabul edildi. İşkencelerin çoğu engizisyon emirlerini yerine getiren cellatlar tarafından gizli yer altı zindanları ve hapishaneler de yapılırdı. En yaygın işkence yöntemlerinden bazıları kanca, Judas Sandalyesi (Yahudi Kazığı), İdam, Quartering, Testere, Göğüs Sökücü, Su, Sıkıştırarak Öldürme, Strappado ve Rack işkenceleridir. Hiç şüphesiz bu işkencelerin hepsi çok acı vericidir. Bu yüzden işkence yapıldığı için Orta Çağlar kesinlikle karanlık zamanlardı. Bu nedenle bu tez çalışmasında işkence, Engizisyon ve Kiliseyi analiz ederek sosyo-ekonomik-dinî ve kültürel yönden tanıtmaya Geç Orta Çağlar ve Erken Modern Dönem Avrupasındaki görüntüsünü vermeye çalıştık.
Özet (Çeviri)
Among the historical institutions, the Inquisition stands out in an impressive way. It is called the most sacred office of the Middle Ages. The holy office is the summary of all the frightening and negative features of the Church's nature. Because it became one of the foundation stones that was moved from unfortunate and uneasy medieval times to Europe. This also has given the way to the bad reputation of the Inquisition's since then. The Church and the Inquisition always fought against many heretic and witchcraft groups that did not accept their own teachings. Torture was one of the reasons for the dominance of the Inquisition in society in the Middle Ages. Torture was one of the most painful events among social occurence in the Middle Ages. As a matter of fact, it was not common practice until the Medieval Inquisition. On the other hand, however, it was accepted as a legitimate way of extracting confessions, punishing criminals, and executions during the Medieval Inquisition. Most torture acts were performed by the executioners who carried out the orders of the Inquisition in secret underground dungeons and prisons. Some of the most common methods of torture were Hook, Judas Chair (Jewish stake), Execution, Quartering, Saw, Chest Remover, Water, Compressing, Strappado and Rack Torture. No doubt these tortures were all very agonizing. Hence, medieval times were certainly dark times. For this reason, in this thesis study, we tried to analyze the torture, the Inquisition and the Church in order to give an introduction to the socio-economic-religious and cultural aspects of the Late Middle Ages and the Early Modern Europe.