An in silico approach for estimating the activity of vector control chemicals targeting Aedes aegypti and their aquatic toxicity
Aedes aegypti'yi hedefleyen vektör kontrol kimyasallarının aktivitesinin ve akuatik toksisitelerinin tahmini üzerine bir in siliko yaklaşım
  1. Tez No: 577965
  2. Yazar: ZEYNEP YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELEK SAÇAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Çevre Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Sivrisinek Aedes aegypti Zika, dengue ateşi, sarı humma, chikungunya artritine neden olan virüsleri ileten ana vektör olarak bilinmektedir. Vektörün kontrolü bu tür salgınların yayılmasını önlemek için önemli bir stratejidir. Bununla birlikte, vektör kontrolü, sivrisineklerin böcek öldürücülere karşı artan direnci nedeniyle tehdit altındadır. Öte yandan, bu böcek öldürücülerin yoğun kullanımının çevresel etkileri endişe vericidir. Bu çalışmada, bitki kaynaklı bileşiklerin larvisidal aktivitesi, kantitatif bir yapı-aktivite ilişkisi (QSAR) analizine tabi tutulmuştur. Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) tarafından belirlenen kriterlerine uygun geçerli bir QSAR modeli, QSARINS 2.2.2 yazılımı kullanılarak üretilmiş, üretilen model hem dahili hem de harici olarak doğrulanmıştır. Modelin harici tahmin özelliği deneysel veri içermeyen kimyasallarla test edilmiş, yapısal kapsamının %95.3 olduğu görülmüştür. En toksik ve en az toksik bitki bazlı larvisidler belirlenmiştir. Piperidin türevleri Aedes aegypti larvası üzerinde oldukça etkili bulunmuştur. Ayrıca, Piper nigrum bitkisi bitki bazlı larvisid kaynağı olarak dikkat çekici bulunmuştur. İlave olarak, güvenli bir larvisid önermek için larvisidlerin sucul sistemlerde yaşayan hedef olmayan organizmalara toksisitesi, daha önce Çevre Bilimleri Enstitüsü, Ekotoksikoloji ve Kemometri Laboratuvarı grubu tarafından geliştirilen üç temsili sucul türe (alg, balık ve planaryan) yönelik akut toksisite ve sitotoksisite modelleri kullanılarak değerlendirilmiş ve üç organizma çeşidi için en toksik larvisidler belirlenmiştir
Özet (Çeviri)
The mosquito Aedes aegypti is known as the main vector that transmits the viruses cause dengue, yellow fever, chikungunya epidemic arthritis, and Zika. Control of the vector is an important strategy to avoid disease propagation. However, vector control is threatened by the increasing resistance of mosquitoes to insecticides. On the other hand, environmental impacts of the intense use of these insecticides is of great concern. In the present study, the larvicidal activity of plant-derived compounds was subjected to a quantitative structure-activity relationship (QSAR) analysis. A valid QSAR model which fulfill the criteria set by the Organization for Economic Co-operation and Development (OECD) was generated using QSARINS 2.2.2 software. The generated QSAR model was validated both internally and externally. The external predictivity of model was tested with chemicals with no experimental larvicidal data and it has 95.3% structural coverage. The most toxic and the least toxic plant-based larvicides were determined. Piperidine derivatives were found highly effective on Aedes aegypti larvae. Also, the fruit Piper nigrum was highlighted as a plant-based larvicide source. Additionally, in order to propose a safe larvicide the toxicity of larvicides to nontarget organism living in aquatic systems was evaluated by using previously generated acute toxicity and cytotoxicity models towards three representative aquatic species (algae, fish, and planarian) by Institute of Environmental Sciences, Ecotoxicology and Chemometrics Lab group and the most toxic larvicides are detected for these aquatic species.