Restaurantlara soğuk gıda dağıtımında süreç iyileştirilmesi: İstanbul ilinde bir uygulama
Process improvement in cold food distribution to restaurants in İstanbul provi̇nce
- Tez No: 577993
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALİM YURDAKUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Lojistik Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Küreselleşen dünya ile günümüz teknolojisi pek çok alanda olduğu gibi tedarik ve lojistik alanında da yenilik ve ilerleme sağlamıştır. Üreticiden nihai tüketiciye kadar, insan ihtiyaçlarının karşılanmasını sağlayan tedarik zinciri ve lojistik yönetiminin, bozulabilen gıda ürünlerinin temini ile ilgili dalı olan soğuk lojistik yönetimi bu tezin konusudur. Soğuk lojistik; depolama, paketleme, nakliye gibi süreçleri kapsamakla beraber; bu süreçler boyunca gıda kalitesinin azami ölçüde korunması hedeflenmelidir. Üretimden sofralara kadar, her aşamada soğuk zincir kırılmamalıdır. Bu çalışma, İstanbul ili içerisinde faaliyet gösteren restoran firmalarına yönelik soğuk gıda dağıtım süreciyle ilgili sayısal modelleme yöntemiyle oluşturulan bir iyileştirme metodu sunmaktadır. Bu çalışmanın amacı soğuk gıda dağıtımı kapsamında etkin bir tedarik zinciri lokasyonu oluşturmak ve dağıtım aşamasında gerek ürünler gerekse tüketiciler açısından sağlıklı bir ortamın korunması olmuştur. Ampirik analiz kısmında analize konu olan ve örneklem olarak belirlenen İstanbul iline ait gerçek ilçeler analize konu edilmiştir. Mesafe uzaklıkları tek bir dağıtım merkezi baz olarak hesaplanmış ve ağ tasarım modelide bu duruma göre açıklanmıştır. Çalışmanın önemi ise daha önce benzeri çalışmalar yapılmakla birlikte ilk defa gerçek ölçümler yapılarak probit bir deneme yapılmasından oluşmaktadır. Elde edilen bulgular ise çalışmaya türev bir hipotez model olarak eklenen aşamada gerek tedarik aşamasında en etkin yöntemi kullanmak gerekse tüketici aşamasında son birim yararı kavramının aynı anda sağlanması ve sürece dâhil edilebileceğinin kanıtlanması olmuştur.
Özet (Çeviri)
PROCESS IMPROVEMENT IN COLD FOOD DISTRIBUTION TO RESTAURANTS IN ISTANBUL PROVİNCE Today's technology and the globalized world are in many areas, as well innovation and progress in the field of supply and logistics. This thesis deals with the cold logisticsmanagement of supply chain and logistics management, which provides the delivery of human needs, from the manufacturer to the final consumer, and the theme of the disruptive food products.Cold logistics; storage, packaging, transportation,etc., while aiming to maximize the quality of the food during these processes. The cold chain should not be broken in every step from production to table. This study presents a method of improvement based on numerical modeling of the cold food distribution process for restaurant companies operating in the province of Istanbul.The aim of this study supply chain location and distribution of cold food products within the scope need to create effective during the deployment phase was the preservation of a healthy environment and consumers in terms of.Empirical analysis sample and the analysis in the section designated as districts of Istanbul province which is the subject of the real has been the subject of analysis. Distance calculated as the base of a single distribution center and network design are described in the model according to the situation.Although the importance of the study to similar studies performed previously, the first having a trial consists of a probit will give the actual measurements.The findings in the study hypothesis added as a derivative phase stage procurement model, the need to use the most effective method and the concept of the consumer at the same time ensuring the benefit of the last unit in a phase, and it has been proven that can be included in the process.