Restaurant ve kafeteryalarda tüketime sunulan bazı hazır salata çeşitlerinin mikrobiyolojik kalitelerinin incelenmesi
Microbiological quality of some ready to eat salads consumed in restaurant and cafeteria
  1. Tez No: 118771
  2. Yazar: M. SELİM DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. HARUN AKSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Besin Hijyeni ve Teknolojisi, Food Hygiene and Technology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Besin Hijyeni ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
8.ÖZET Günümüz insanında, kentleşme ve nüfus anısına paralel olarak, toplu beslenme eğilimi artmış ve dolayısıyla hazır yemek üretimi bir sanayii haline gelmiştir. Ancak, üretimde gereken hijyenik ve teknolojik koşullara özen gösterilmemesi, halk sağlığı açısından bir çok problemlere neden olabilmektedir. Özellikle salatalar gibi başka bir işleme gerek duyulmadan doğrudan tüketime sunulan gıdalar daha büyük bir risk unsuru olarak değerlendirilmektedir. Bu nedenle, lokanta, kafeterya, restaurant gibi toplu tüketim noktalarında tüketiciye sunulan gıdalardan salatalarda, muhtemel mikrobiyolojik riskleri saptamak ve önlemler almak amacıyla bu çalışma yapıldı. İstanbul'un çeşitli semtlerinde yer alan lokanta, kafeterya ve restaurantlardan 19 farklı gruptan toplam 225 numune toplandı. Bu numuneler Toplam aerob bakteri sayısı, koliform bakteri sayısı, fekal koliform bakteri sayısı, koagulaz pozitif Staphylococcus aureus sayısı, sülfit redükte eden anaerob bakteri sayısı, küf ve maya sayısı ile E.coli varlığı açısından incelendi. 225 numunenin 5 1'inde (% 22.7) E.coli. 24'ünde (% 10.7) S.aureus, 6'sında (% 2.7) sülfit redükte eden anaerob bakteri izole edildi. Elde edilen bulguların değerlendirilmesi sonucu, incelenen hazır salataların üretiminde hijyene gereken özenin gösterilmediği ve halk sağlığı açısından önemli bir risk unsuru olabileceği sonucuna varılmıştır. 45
Özet (Çeviri)
9.SUMMARY Microbiological quality of some ready-to eat salads consumed in restaurant and cafeteria. In recent years, habit of eating ready foods has increased parallel to the increase in population. As a result of this catering has become an industry. However; not showing enough care to hygienic and technological conditions during production cause many problems related to public health. Especially, ready-to-eat salads are important for public health. Because it is consumed directly. Thus, this study was performed to determine the possible risk in salads for public health and to take some precautions. According to this, 225 samples from 19 different groups of various cafeteria and restaurants were collected. They were analysed for total aerob mesophilic bacteria, coliform and faecal coliform bacteri, E.coli, coagulase positive S.aureus, sulphide reductant anaerob bacteria, yeasts and moulds.. As a result of the analyses, 51 of total 225 (22.7 %) samples were found to contain E.coli. 24 of 225 samples (10.7 %) contained coagulase positive S.aureus, 6 of 225 samples (2.7 %) contained sulphide reductant anaerobs. As a result of the evaluation of the findings, hygiene level of ready-to-eat salads were low, and it is an important risk factor for public health. 46