Küçük ve orta ölçekli aile işletmelerinde iç kontrol ve iç denetim
Internal control and internal audit in small and medium size family business
- Tez No: 578011
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEREF DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Aile İşletmeleri incelendiğinde çoğu kez bunların KOBİ olarak algılandığı ve KOBİ'lerle özdeşleştirildiği görülmektedir. Bunun sebebi KOBİ'lerin büyük çoğunluğunun tüm dünya genelinde aile işletmesi olmasından kaynaklanır. KOBİ'lerin tüm ekonomi içerisindeki payı dikkate alındığında, işletme kaynaklarının yönetilmesinde karşılaşılan problemlerin çözümü açısından dikkatlerin öncelikle yoğunlaşması gereken grubun daha çok küçük ve orta ölçekli aile işletmeleri olması gerekmektedir. Aile işletmelerinin ekonomideki yeri, değeri, katkıları ve miktarı göz önünde bulundurulduğunda ülke ekonomisinde önemli bir yere sahip olmakla birlikte, bu işletmelerin ömürlerinin pek de uzun olmadığı görülmekte ve önemli bir bölümünün daha ilk kuşak ve ikinci kuşakların yönetimlerinde yok oldukları görülmektedir. Yapılan araştırmalarda bunun en önemli sebebinin kurumsal yönetime sahip olmama sorunu olduğu görülmüştür. Araştırmada; aile işletmelerinin, özellikleri, avantajları ve sorunları incelenmiş, iç kontrol sistemi açısından değerlendirmeye tabi tutulmuş ve kurumsal olmaya çalışan aile işletmelerinde iç denetim faaliyetlerinin nasıl yürütüleceği, uygunluğun nasıl sağlanacağı konusunda bilgilendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
It is often seen that the family businesses are inspected as SME and when Family Businesses are considered. This is due to the fact that the vast majority of SMEs are family businesses all over the world. In terms of solving the problems encountered in the management of business resources the group that needs to focus primarily on should be small and medium-sized family businesses considering the share of SMEs in the whole economy, In the study; The characteristics, advantages and problems of family businesses are examined evaluated in terms of internal control system and informed how to conduct internal audit activities and how to ensure compliance in family businesses that are becoming institutional. They have an important place in the country's economy considering the place, value, contribution and amount of the family businesses in the economy; It is seen that the most important reason of this research is the lack of corporate governance.