Küçük ve orta ölçekli işletmeler ((KOBİ)) için uluslararası ticareti kolaylaştırmada aracıların rolü
The role of intermediaries in facilitating internationaltrade for small and medium-sized enterprises (SMES)
  1. Tez No: 588843
  2. Yazar: SARA ISHAQ MOHAMMAD ALKALOUTI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYKAN CANDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu tez, aracıların uluslararası ticareti kolaylaştırmada nasıl bir rol oynadığını, aracı firmaların uluslararası ticarette ve uluslararası ihracatta role sahip olduğunu, KOBİ'ler ile aracı şirketler arasındaki ticari ilişkilerin hangi boyutlarda gerçekleştiğini aracı firmaların küçük ve orta ölçekli işletmelerin farklı açılardan büyümelerine nasıl yardımcı olduğunu incelemektir. Uluslararası ticaret teorisinde, genellikle dış pazara hizmet etmek isteyen imalat firmalarının ürünlerini doğrudan son tüketicilerine gönderdikleri varsayılmaktadır. Bununla birlikte, gerçekte gözlemlediğimiz, ticaret arabulucuları, sınırlar ötesi mal ve hizmet alış verişinde sıklıkla yer alıyor olmasıdır. Aracılar, alıcılara satış için tedarikçilerden satın alan ya da alıcılar ve satıcıların buluşmasını ve işlem yapmalarını sağlayan ekonomik ajanlardır. Alıcılar ve satıcılar farklı ülkelerde bulunuyorsa, bu aracılar ticaret aracılarıdır. Bunlar, ihracat yapan ve ithal eden ülkedeki toptancıları ve perakendecileri ve büyük ticaret şirketlerini kapsamaktadır. Kısa süre önce, araştırmacılar firmaların neden doğrudan mallarını ihraç etmek için bir ticaret aracı kullanmayı tercih ettiğini araştırmaya başladı. KOBİ'ler, kalkınmalarındaki önemli rolü nedeniyle ülkeler ekonomilerinde önemli yere sahiptir. Çok sayıda araştırmada, KOBİ'lerin ülkelerin ekonomisine ve kalkınmasına, özellikle de gelişmekte olan ülkelerde önemli roller oynadığı belirtilmiştir. Siam ve Rahahleh (2010), KOBİ'lerin ülkelerindeki ekonomilerdeki rolünü, istihdam olanakları yaratma, işgücünü çalıştırma, ekonomik fazlalığı en üst düzeye çıkarma, milli gelirin katma değerini artırma, işsizlik sorunlarını sınırlama gibi büyük kapasiteye sahip olduklarını belirtmişlerdir. Al-Mahruq'a (2010) göre, KOBİ'ler tüm dünyada özel sektörün belkemiğini oluşturmaktadır ve faaliyet gösterdikleri ülkelerin sosyal hedeflerini yerine getirmek için katkıda bulunmaktadırlar. KOBİ'ler, rekabetin artması, hızla değişen piyasa talebine uyum yeteneği, teknolojik değişim ve bilgi, yenilikçilik ve yaratıcılıkla ilgili kapasite kısıtlamaları nedeniyle zorluklarla karşı karşıya. Bununla birlikte, birçok KOBİ için potansiyelleri, küçük ölçekleri ile ilgili faktörlerden dolayı genellikle tam olarak gerçekleşmemektedir. Bu faktörlerden başlıcaları şunlardır: kaynak yetersizliği (finans, teknoloji, vasıflı iş gücü, pazar erişimi ve pazar bilgisi); Ölçek ekonomisi ve kapsam eksikliği; büyük işletmelerle ilişkili olarak daha yüksek işlem maliyetleri; bilgi, bilgi birikimi ve iç ve dış piyasalardaki deneyim eksikliğine katkıda bulunabilecek şebeke eksikliği; küreselleşmenin ve ekonomik bütünleşmenin yol açtığı büyük çokuluslu işletmelerin pazar rekabeti. Genel olarak, ulaşımı daha küçük ve daha zor pazarların, ticaret aracıları aracılığıyla hizmet edilmesi daha olasıdır. Aracılar, nispeten daha küçük firmalar tarafından kullanılmaktadır ve bu şirketler kendi ihracat pazarına girmeyi zor bulmaktadır. Ayrıca, aracı ihracat payları ile daha küçük ve daha yüksek ticaret maliyeti olan pazarlar arasında güçlü bir ilişki vardır.
Özet (Çeviri)
This thesis documents that intermediaries play an important role in facilitating international trade. In international trade theory, it is generally assumed that manufacturing companies that want to serve the foreign market send their products directly to their end consumers. However, what we actually observe is that trade mediators are often involved in the exchange of goods and services across borders. Intermediaries are economic agents that buy from suppliers for sale to buyers or allow buyers and sellers to meet and conduct transactions. If buyers and sellers are located in different countries, they are trade intermediaries. These include wholesalers and retailers in the exporting and importing countries and major trading companies. Recently, researchers began to investigate why firms prefer to use a trading instrument to export their goods directly. SMEs have an important role in the economies of countries due to their important role in their development. Numerous studies have indicated that SMEs play important roles in the economies and development of countries, especially in developing countries. Siam and Rahahleh (2010) stated that the role of SMEs in their countries' economies has the capacity to create employment opportunities, to employ labor force, to maximize economic surplus, to increase the added value of national income and to limit unemployment problems. According to Al-Mahruq (2010), SMEs are the backbone of the private sector all over the world and contribute to the social goals of the countries in which they operate. SMEs face challenges due to increased competition, the ability to adapt to rapidly changing market demand, technological change and capacity constraints related to knowledge, innovation and creativity. However, for many SMEs, their potential is often not fully realized due to factors related to their small scale. Among these factors are: lack of resources (finance, technology, skilled labor, market access and market knowledge); Economics of scale and lack of scope; higher transaction costs associated with large enterprises; lack of knowledge, knowledge and networks that may contribute to the lack of experience in domestic and international markets; market competition of large multinational corporations caused by globalization and economic integration. In general, smaller and more difficult markets are more likely to be served through trade intermediaries. Intermediaries are used by relatively smaller firms and find it difficult to enter their export market. In addition, there is a strong relationship between brokerage shares and smaller and higher trading costs.