Arsa karşılığı gelir paylaşım yöntemi
Revenue sharing model in return for the land sale
  1. Tez No: 578012
  2. Yazar: ERCAN ALİOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEREF DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, İşletme, Law, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Arsa Satışı Karşılığı Gelir Paylaşım Yöntemine dayalı inşaat sözleşmesinde, arsa sahibi, yüklenicinin inşa edeceği bağımsız bölümleri, yine yüklenicinin bulacağı üçüncü kişilere satacağını ve elde edilen geliri yükleniciyle paylaşacağını taahhüt eder. Buna karşılık yüklenici, yapıyı inşa etme ve satış sözleşmesi kurulmasına aracılık etme borçlarını yüklenir. Arsa Satışı Karşılığı Gelir Paylaşım Yöntemine dayalı inşaat sözleşmesi, bünyesinde eser, satış, taşınmaz simsarlığı ve adi ortaklık sözleşmelerinin unsurlarını barındıran, karma nitelikli bir sözleşmedir. Arsa sahibinin satış vaadini içeren sözleşmenin resmî şekilde kurulması, geçerlilik şartıdır. Tarafların, kâr değil, brüt geliri paylaşmaları, taraflar arasında kâr ve zarar ortaklığının bulunmaması sebepleriyle sözleşme, adi ortaklık ilişkisinden ayrılır. Uygulamada hemen her sözleşmede yüklenici, arsa sahibine asgari gelir taahhüdünde bulunur. Bu taahhüt, bağımsız bir garanti sözleşmesi olmayıp, yan teminat yükümlülüğü niteliğindedir. Bu taahhüdün varlığı, zarar riskini büyük oranda yükleniciye yükler. Böylece, sözleşme ortaklık ilişkisinden uzaklaşır. Arsa payı karşılığı inşaat sözleşmesinden farklı olarak, bu sözleşmede taraflar, bağımsız bölümlerin mülkiyetini paylaşmazlar. Paylaşılan şey, bağımsız bölümlerin satışından elde edilen gelirdir. Çalışmamda elde edilen sonuçlara göre sektöre önemli katkıları olan Arsa Satışı Karşılığı Gelir Paylaşım Yönteminin daha etkili ve başarılı bir şekilde kullanılması için, daha kapsamlı ve özellikle hukuki nitelikler üzerine odaklanmış olan çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Under Revenue Sharing Model In Return For The Land Sale which based in the construction contract, the landowner undertakes to sell the independent sections which the contractor will build, to the third parties who the contractor will find. In exchange for, the contractor undertakes to build the building and to mediate for establishing the sales agreement. Revenue sharing model in return for the land sale based construction contract is a mixed contract, which include the elements of the work, sales, real estate brokering and partnership agreements. It's a validity condition to establish officially the contract which includes the promise of land sale. Because of the contract parties share the gross revenue but not the profit and also there is not a profit and loss partners relationship between them, it's not a partnership agreement. The contractor gets into debt to the landowner a minimum income, almost in every contract in practice. This obligation is not an independent contract of guarantee, but it is a secondary collateral obligation. The presence of this obligation, loads the risk of contract to the contractor, largely. This element separates the contract from a partnership relationship. Unlike the construction contract for land share contract, the parties do not share the ownership of independent sections. The shared thing is revenue of obtained from sales of independent sections. According to the my research project which is about Revenue Sharing Model In Return For The Land Sale that has a significant contribution to the sector has required exhaustive and qualifed studies in order to be used effectively.