Safranbolu Evleri'ne iç mimari yaklaşım
Interior architectural approach to Safranbolu houses
- Tez No: 578020
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BÜŞRA ÜNVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
''Safranbolu Evlerine İç Mimari Yaklaşım'' konulu tez; Türkiye'de geleneksel konut mimarisinin tarihsel gelişim sürecini, plan tipleri ve iç mekân kurgusunu, geleneksel konut mimarisinin en iyi korunduğu yer olan Safranbolu Evleri'ni ele almaktır. Geleneksel Türk Evi planlama ve yapısal kurgu açısından ele alınarak, plan tipleri, cephe özellikleri, kullanılan malzeme ve uygulanan teknikler açısından araştırılmakta ve tarihsel gelişim sürecine göre plan tipleri anlatılmaktadır. İç mekân kurgusu açısından temel öğe olan oda ve oda içindeki donatılar işlevselliklerine ve yöresel özelliklerine göre irdelenmektedir. Sonuç olarak; 19.yy açısından değerlendirilen Geleneksel Türk Evi ve Safranbolu Evleri iç mekân açısından irdelenerek; Geleneksel Türk Evi'nin yapısal ve kurgusal özelliklerinin, Safranbolu Evlerindeki yansımaları anlatılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The thesis on ''Interior Architectural Approach to Safranbolu Houses'' focuses on the historical development process of traditional residential architecture in Turkey, plan types and interior design and Safranbolu Houses, where traditional residential architecture is best preserved. For this purpose, the development and origin of The Traditional Turkish House, starting with the transition from the life of the tent to the settled order in the historical process and carrying the traces of various cultural elements, are investigated. The definition, history and formation of The Traditional Turkish House and the historical development process of Safranbolu region in terms of traditional housing architecture are mentioned. The Traditional Turkish House is examined in terms of planning and structural fiction, the types of plans, the characteristics of the front, the materials used and the techniques applied, and the types of plans are explained from the simplest plan to the most complex plan according to the historical development process. XII The basic elements of interior design are the room and the equipments in the room are examined according to their functionality and local characteristics. In the same way, the centralist influence that determines the plan of the sofa and the sofa and the structural elements of the sofa are explained in detail. As a result, The Traditional Turkish House and Safranbolu Houses which were evaluated from the architectural point of view of 19th century are examined from the perspective of Interior Design and the reflections of the structural and fictional characteristics of The Traditional Turkish House in Safranbolu Houses are explained.