Poli(laktik asit)-poli(metil metakrilat) gözenekli polimerik filmlerin nefes figürü yöntemi ile sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of poly(lactic acid)-poly(methyl methacrylate) porous polymeric films by breath figure method
  1. Tez No: 578025
  2. Yazar: İPEK KAZAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İKRİME ORKAN UÇAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Kimya Mühendisliği, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Chemistry, Chemical Engineering, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kompozit Malzeme Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Nefes Figürü tekniği gözenekli polimerik filmlerin eldesinde kullanılan pahalı litoğrafik tekniklere alternatif olarak kullanılabilecek farklı nem ve sıcaklık koşulları altındaki ortamlarda düzgün gözenekli polimerik filmler elde etmeye yarayan bir metottur. Polimer çözeltisinin nemli bir ortamda bulunan katı bir yüzeye dökümü ve kontrollü buharlaştırılması sonucu geriye gözenekli polimerik bir membran kalır. Bu metotla sentezlenen yüzeyler doku büyültme çalışmalarında implant yüzeyi olarak kullanılabileceği gibi, seçimli adsorpsiyonun, tamamen yapışmanın veya yapışmamanın istenildiği fonksiyonel, biyomedikal amaçlı yüzeylerin sentezinde de kullanılabilir. Bu tez çalışmasının amacı gözenekli polimerik ince filmlerin yüzey sentezinde ucuz ve etkili bir metot olan Nefes Figürü tekniğini kullanarak statik ortamlarda belirli nem ve sıcaklık koşulları altında Poli(laktik asit) (PLA), Poli(metil metakrilat) (PMMA) polimerlerinden ve bunların karışımlarından belirli bir geometride gözenekli polimerik ince filmlerin sentezlenmesi sırasında optimum koşulların belirlenmesi, yüzey karakterizasyonu (morfolojik yapısı), ıslatılabilirlik özellikleri (hidrofilisite/hidrofobisite), serbest yüzey enerjisi analizleri, gözenek çapı dağılımı incelemesi ve yüzey özellikleri ile ilişkilendirilmesidir. Sentezlenen gözenekli polimerik yüzeylerin morfolojisi ve kimyasal heterojenliği optik mikroskop, taramalı elektron mikroskobu (SEM), temas açısı ve serbest yüzey enerjisi ölçümleriyle karakterize edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Breath Figure technique is a method for obtaining porous polymeric films under different humidity and temperature conditions which can be used as an alternative method to expensive lithographic techniques used in obtaining porous polymeric films. Casting the polymer solution onto a solid surface in a humid environment and controlled evaporation leave a porous polymeric membrane. Surfaces synthesized by this method can be used as an implant surface for tissue growth studies, as well as for the synthesis of functional, biomedical surfaces where selective adsorption, complete adhesion or non-adhesion is desired. The aim of this thesis is the determination of optimum conditions during the synthesis of porous polymeric thin films in a certain geometry from Poly (lactic acid) (PLA), Poly (methyl methacrylate) (PMMA) polymers and their blends in static environments under certain humidity and temperature conditions by using Breath Figure technique which is an inexpensive and effective method in porous polymeric surface synthesis, surface characterization (morphological structure), wettability properties (hydrophilicity / hydrophobicity), analysis of surface free energies, examination of pore diameter and their distribution and associated with surface properties. The morphology and chemical heterogeneity of the synthesized porous polymeric surfaces were characterized by optical microscopy, scanning electron microscopy (SEM), contact angle and surface free energy measurements.