Türkiye Cumhuriyeti Muallimler birliği 1926 senesi umumi kongresi zabıtlarının transkripsiyonu ve değerlendirilmesi
  1. Tez No: 578057
  2. Yazar: ÖZGE TEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SÜLEYMAN ÜNÜVAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 311
Özet
Milli mücadele sona erdikten sonra Atatürk fiili savaşın son bulduğunu fakat asıl savaşın cehalete karşı yapılacağını vurgulamıştır. Bu doğrultuda 3 Mart 1924 tarihinde Tevhidi Tedrisat kanununu çıkarmış ve akabinde yurt genelinde topyekün bir eğitim seferberliği hareketi başlatmıştır. Eğitim seferberliği başlatıldıktan sonra şüphesip en büyük görev öğretmenlere verilmiştir. Bu görevin gereklerini yerine getirmek için esasların belirlenmesi hususunda ilk toplantı 1921 yılında olağanüstü şartlar altında yapılmıştır. Bunu 1924-1925 yıllarında yapılan toplantılar takip etmiştir. Bahsi geçen yıllar ile alakalı tez çalışmaları mevcuttur. Literatüre katkıda bulunmak ve o dönemin eğitim uygulamaları ile ilgili fikir sahibi olmak için“Türkiye Cumhuriyeti Muallimler Birliği 1926 senesi Umumi Kongresi Zabıtlarının Transkripsiyonu ve Değerlendirilmesi”adlı konuyu tez çalışması olarak belirledik. Türkiye Cumhuriyeti Muallimler Birliği 1926 senesi, Temmuz'un on beşi perşembe günü Ankara'da Cumhuriyet Halk Fırkası Umumi merkezinde toplandı. Kongreye Türkiye'nin her il ve ilçelerinden gelen iki yüzden fazla Murahhaslar iştirak etmiştir.İlk içtimada rey işarı ile Menemen Murahhası Vasıf Bey kongre reisliğine ve Abdülfeyyaz Tevfik Bey reis vekilliğine seçilmiştir.Aziz Bey, Faik Reşit, Sabiha ve Nazire Hanımlar ise katipiliğe seçilmişlerdir. Türkiye Muallimler Birliği ilk kuruluşundan itibaren birçok konuda önemli varlıklar ve eserler yaratmıştır.1925 senesine nazaran 1926 yılında halk dershanelerinde okuyan talebenin adedi elli binden fazladır. Yani millet içinde bulunan okuyup yazmaktan mahrum elli bin vatandaş muallimler birliğinin sayesinde okumuşlardır. Bu itibarla muallimler milleti okutmakla ve yetiştirmekle bu sayede kazandıkları zaferlerle Cumhuriyetimizin temellerini sağlamlaştırmışlar ve onu ileriye taşımışlardır.Türkiye muallimleri millet devlet teşkilatı içinde hakikaten vazifelerini eksiksiz yerine getirirken kalplerinde ve vicdanlarında yaşayan düşüncelerini memleketin en ücra köşelerine kadar ulaştırmışlardır.Tarihimiz boyunca muallimlerimizin yapmış olduğu fedakarlıklar hakikaten çok büyük eserlerlerin ortaya çıkmasına neden olmuştur. Muallimlik mesleğinden ve meslektaşların birbirini sevmekten daha yüksek aşkla Cumhuriyet prensiplerini sevmeyi bir görev saymışlardır. Memlekete bu hayatı kazandıran milletin daha feyzli bir hayata kavuşmasını te'min edecek olan büyük gazimize hürmet ve şükranlarımızı sunmayı vazife bilmişlerdir.Meslek sevgisi, vatan sevgisi, bir ekip sevgisi aziz liderler sevgisi kalpler de yaşadıkça mesleğin la- yemut bir hayat kazandığını ifâ etmişlerdir.
Özet (Çeviri)
After the end of the national struggle, Ataturk emphasized that the actual war ended, but the actual war would be done against ignorance. Accordingly, on 3 March 1924, Tevhidi Tedrisat has enacted the law and subsequently initiated a movement of education mobilization throughout the country. After the education mobilization was initiated, the greatest task was given to the teachers. In 1921, the first meeting on determining the principles for fulfilling the requirements of this task was made under extraordinary circumstances. This was followed by the meetings held in 1924-1925. There are thesis studies related to these years. To contribute to the literature, and for it to have an idea about the educational applications of the term“Republic of Turkey transcription and Evaluation of Teachers Association in 1926 General Convention Memorandum of Understanding”We set named subject thesis. The Teachers' Association of the Turkish Republic gathered in the public center of Republican People's Party in Ankara in 1926, 15th of July.More than two hundred delegate, came from all the city and town of Turkey, attended the congress.In the first meeting, the delegate of Menemen, Vasıf Bey elected as a chairman of congress and AbdulfeyyazTevfik Bey as a deputy of him.Aziz Bey, Faik Reşit, Sabiha and Nazire Hanım selected as clerk. The Teachers' Association of Turkey created important works about many subject from the first days of its foundation. The numbers of the students learnt in the public teaching institution were fifty thousand more in 1926 than in 1925. That is to say, the people of nation who destitute of literacy, fifty thousand citizens, were literate by means of the Teachers' Association. In this respect, the teachers secured the foundation of our republic and carried further by a way of education and teaching.The teachers of Turkey while did their job completely in the organization of the nation, they transmitted the reflection of their consciences and hearts to the edges of the country.Throughout history, our teachers' devotionpaves the way of great works. The teachers accepted as duty to love the principles of republic more than their job and their colleagues.In addition, they accepted duty to offer our respect and gratitude to great Gazi who provided this life to the country and procured the life that will be more advance.