Türkiye ve Türk işletmeleri için farklı bir büyüme stratejisi: Dış kaynak kullanımı
The different growth strategy for Turkey and Turkish businesses: Outsourcing
  1. Tez No: 578056
  2. Yazar: HALİL İBRAHİM YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ERYILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmada temel olarak iş dünyasında kuralların, iş yapma biçimlerinin ve işletme yapılarının artık değiştiği vurgulanmış, Türkiye'nin bugüne kadar büyümesini sağlayan sektörlerin rekabet güçlerinin zayıfladığı, dünyada yepyeni ve farklı sektörlerin büyümenin itici gücü olarak ortaya çıktığı anlatılmış ve değişen bu şartlarda Türkiye ve Türk işletmeleri için yeni bir büyüme stratejisi olarak“dış kaynak kullanımı (outsourcing)”önerilmiştir. Ayrıca dış kaynak kullanımının bir ülke ekonomisinde yaygın bir şekilde uygulanması durumunda verimlilik ve karlılık artışı sağlayarak büyümeden, enflasyona, vergiden faize kadar birçok makro göstergede olumlu sonuçlar doğurduğu ifade edilmiştir. Bunu yaparken dış kaynak kullanımı yoluyla büyüyen ülkeler ve sektörler de kıyaslamalı olarak anlatılmıştır. Dünyanın önde gelen işletmeleri son dönemlere kadar çok sayıda şirket kurma ve çok sayıda sektörde faaliyette bulunma şeklinde stratejiler takip etmişlerdir. Günümüzde ise bu strateji değişmiş ve bir işletmenin birçok şirket kurarak tüm sektörlerde iş yapması ve üretim aşamalarının tamamını kendisinin gerçekleştirmesi başarısızlık için yeterli bir neden haline gelmiştir. Çünkü dünya artık uzmanlaşma dünyasıdır. Her sektör ayrı bir yoğunlaşma, odaklanma ve detay çalışması gerektirmektedir. Bu süreç neticesinde büyüklük kavramı da değişmiştir. Eskinin büyük ve hantal işletmeleri, küçülerek daha yalın, verimli ve uzman işletmeler haline gelmiş; önceleri işletmeler için pek olumlu görülmeyen küçülme, yeni dönemde rekabet avantajı sağlayan bir stratejiye dönüşmüştür. Diğer taraftan dünya küresel tedarik dünyası olma yolunda hızla ilerlemektedir. Daha önce bir malın tüm üretim aşamaları bir ülkede gerçekleşirken, ulaşım maliyetlerinin düşmesi ve iletişim teknolojilerinin gelişmesi ile birlikte bir malın üretim aşamaları parçalanmış, tüm dünyaya yayılmış ve birçok ülkede gerçekleşir hale gelmiştir. Hammadde bir ülkeden alınırken, imal edilecek ürünün parçaları başka ülkelerden alınmakta, bu parçaların montajı için gerekli olan yatırım malı da (makine) daha başka bir ülkeden alınmaktadır. Tüm bu sürecin sonunda imal edilen ürün ise uluslararası ticarete konu olmaktadır. Kısaca, bir nihai malı oluşturan ara ve yatırım malları, o nihai maldan daha fazla uluslararası ticarete konu olmaya başlamıştır. Bu da küresel anlamda oluşan işbölümünü ve tedarik zincirini ifade etmektedir. Küresel işbölümünün ve tedarik zincirinin genişlemesi sonucu, birçok gelişmekte olan ülke tedarik zincirinde yer almak ve ara malı üretimine yoğunlaşmak üzere stratejiler geliştirmişlerdir. Hazırlanan bu stratejiler dâhilinde ülkeler öncelikli sektörlerini ve ürünlerini tespit ederek bunlara yoğunlaşmış, bu sektörlerde ve ürünlerde işletmelere teşvikler vermiş ve yine bu alanlarda teknoloji kapasitelerini genişletmeye başlamışlardır. Türkiye ise dünyada oluşan küresel tedarik zinciri içine otomotiv yan sanayi dışında dahil değildir ve bu konuda maalesef kapsamlı bir stratejisi yoktur. Çalışmanın amacı, değişen işletme yapıları ve dünyada oluşan küresel iş bölümü bağlamında, Türkiye'ye ve Türk işletmelerine farklı bir model önermek ve bir çıkış yolu göstermektir. Çalışmada dış kaynak kullanımının basit bir fasonculuk faaliyeti olmadığı, markalaşmanın bir süreç olduğu ifade edilerek; düşük katma değerli sektörlerde markalaşma, henüz mesafe kat edilemeyen yüksek katma değerli sektörlerde ise küresel tedarik zinciri içine dahil olacak şekilde dış kaynak kullanımı temelli bir sanayileşme ve kalkınma stratejisi Türkiye için çıkış yolu olarak önerilmiştir. Önerilen stratejinin temel başlıkları ve çerçevesi çizilmiştir. Yapılan çalışmanın kalkınma planı hazırlayanlara, sanayicilere, işadamlarına ve girişimcilere yardımcı olması ve katkıda bulunması ümit ve temenni edilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it's emphasized that mainly business rules in the world, their way of doing business, and their business structure is now changed, the competitiveness of the sectors that enable Turkey to grow has weakened and the brand new and different sectors in the world as the driving force of growth is described, and changing the conditions in Turkey and Turkish businesses as a new growth strategy for“outsourcing (dış kaynak kullanımı)”has been proposed. In addition, if the outsourcing is widely used in a country economy, it is stated that there are positive results in many macro indicators ranging from growth to inflation and from tax to interest by increasing productivity and profitability. In doing so, countries and sectors that have been growing through outsourcing have been described comparatively. The world's leading enterprises have followed up strategies until recently, such as establishing a large number of companies and operating in a number of sectors. Nowadays, this strategy has changed and the fact that an enterprise establishes a lot of companies and does business in all sectors and realizes all the production stages has become a sufficient reason for failure. Because the world is now a world of specialization. Each sector requires a separate concentration, focus and detail work. As a result of this process, the concept of size has also changed. The older and cumbersome enterprises of the old have become smaller and more efficient, leaner and more efficient enterprises; Previously, the shrinkage which was not seen very favourably for enterprises has turned into a strategy that provides competitive advantage in the new period. On the other hand, the world is moving rapidly towards becoming a global supplying world. While all the production stages of a commodity were carried out in a single country, with the digression of transportation costs and developments of communication technologies, the production stages of a commodity were fragmented, spreaded all over the world and realized in many countries. When the raw material is taken from a country, parts of the product to be manufactured are taken from other countries and the investment goods (machinery) required for the installation of these parts are taken from another country. The product manufactured at the end of this process is subject to international trade. Briefly, intermediate and investment goods, which constitute a final goods, have become more and more internationally traded. This represents a global division of labour and supply chain. As a result of the expansion of the global division of labour and the supply chain, many developing countries have developed strategies to participate in the supply chain and to concentrate on intermediate goods production. Within the framework of these strategies, countries have identified and concentrated to their priority sectors and products and have given incentives to enterprises in these sectors and products and have started to expand their technology capacities in these areas. Turkey is formed into the global supply chain in the world except from the automotive industry, and unfortunately there is no comprehensive strategy in this regard. The purpose of the study, in the context of changing business structures and the global division of labour that occur in the world, to propose a different model and show a way out for Turkey and the Turkish companies. It is stated that outsourcing is not a simple subcontracting activity and branding is a process; branding in low value added sectors, has been proposed yet in the high added value sectors cannot be from a floor-based outsourcing to be incorporated into the global supply chain industrialization and development strategy is the way out for Turkey. The main topics and frameworks of the proposed strategy are constituted. It is hoped that the study will help and contribute to the development planners, industrialists, businessmen and entrepreneurs.