Water security index for four neighbour cities in the Aegean region incorporating future challenges
Ege Bölgesi'ndeki dört komşu il için su güvenliği endeksi: Bölgenin güncel durumu ve gelecek senaryolarının etkilerinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 578068
  2. Yazar: DENİZ MARANGOZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İREM DALOĞLU ÇETİNKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Su Ürünleri, Çevre Mühendisliği, Public Administration, Aquatic Products, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Çevre Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Su güvenliği, görece fakir toplumların temiz suya erişimde yaşadığı zorluk göz önünde bulundurulduğunda, küresel bir problem olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu problem, su kaynaklarının azalmaya devam etmesiyle birlikte daha da karmaşık bir hal almaktadır. Bu noktada, yapılan su planlamalarında iklim değişikliğinin ve nüfus artışının da dikkate alınması gerekmektedir, çünkü istikrarsız hava koşulları ve artan nüfusun beraberinde getirdiği talep artışı, gelecekteki su arzı miktarlarının öngörülmesini zorlaştırmaktadır. Bu tez çalışmasında, insan faaliyetleri ve çevre arasındaki neden-sonuç ilişkilerine dayanan Baskı-Durum-Tepki (PSR) metodu kullanılarak, Ege Bölgesi'nde yer alan 4 komşu il (Aydın, Denizli, Muğla ve Uşak) için bir su güvenliği endeksi oluşturulmuştur. Geçmiş yılların verisi kullanılarak yapılan hesaplamalara göre, çalışma alanının su kaynaklarının mevcut durumda“zayıf koşullar”altında olduğu ortaya çıkmış, bölgedeki su güvenliğinin şu anki durumunun ise“ortalama koşullar”altında olduğu saptanmıştır. RCP8.5 ve RCP 4.5 iklim değişikliği senaryoları ve nüfus artışı tahminlerinin mevcut durum sonuçlarına entegre edilmesi ise mevcut durum sonuçlarını değiştirmemiş, ancak yine de iklim değişikliği senaryoları ve nüfus artışı tahminlerinin çalışma alanının su güvenliği üzerindeki birleşik etkisi değerlendirildiğinde, endeks sonucunun kayda değer miktarda aşağı çekildiği gözlenmiştir. Bir yandan, RCP8.5 iklim değişikliği senaryosunun 4 komşu ilin su kaynakları üzerinde tek başına yarattığı etkinin de önemli derecede olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Water security has been a global issue since accessing clean water is a challenge for poorer communities. This problem is becoming even more complex as water resources continue to deplete. Climate change and population growth should now also be taken into consideration in water planning, since unstable weather conditions and increasing demands of the population would make it harder to predict future water supply levels. In this study, a water security index for the 4 neighbour provinces in the Aegean region (Aydın, Denizli, Muğla and Uşak) is developed through the adoption of Pressure-State-Response (PSR) method, which is based on the cause-effect relations between human activities and the environment. Baseline index calculations show that the study area's water resources are currently in“poor conditions”, whereas the current water security of the region is in“medium conditions”. Integration of climate change scenarios (RCP8.5 and RCP4.5) and population growth projections into baseline results do not alter the baseline conditions, yet when combined, they substantially pull the water security level of the area of interest down. Sole effect of RCP8.5 scenario on the water resources of the 4 cities as a whole is also significant.