Bitlis ilinde yaşıyan sosyal yardıma muhtaç ailelerin içinde bulundukları durum ile ilgili bir araştırma
A Study relating to the families which are in need of social assistance living in the province Bitlis
- Tez No: 117949
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT ÖZDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
ÖZET Bitlis İli'nde Yaşayan Sosyal Yardıma Muhtaç Ailelerin İçinde Bulundukları Durum ili İlgili Bir Araştırma,Bitlis'in Sekiz Ağustos ve Hersan Mahallerinde, 500 konutta yaşayan ailelere 44 sorudan oluşan görüşme formu uygulanarak gerçekleştirilmiştir. Dünyada, 1.2 milyar insan,günde 1 dolardan az bir gelir ile yaşamın en uç sınırlarında yaşamaktadır. Yoksulluğun önlenmesi konusunda ulusal ve yerel düzeyde gerçekleştirilen eylemler yetersiz kalmıştır.Bu araştırma, yok sulluk ve yoksulluğun nedenleri hakkındaki bilgimizi artırmayı amaçlamakta dır. Yerel düzeyde bir araştırma gerçekleştirilerek,durum tespiti yapılmaktadır. Araştırmada,sosyal politika, sosyal devlet,sosyal güvenlik ve sosyal yardım uygulamaları üzerinde durulmuş,Dünyada ve Türkiye'de yoksulluk konusu ele alınmış.Bitlis'în genel durumu.sosyal ve ekonomik yapısı hakkın da bilgi verilmiştir.Araştırmadan elde edilen veriler 9 temel başlık altında de ğerlendirilmektedir. Araştırma kapsamındaki aileler, kalabalık bir nüfusa ve yüksek nüfus artış hızına sahiptir.Konutların % 72.4'ünde 7 veya üzerinde kişi yaşamakta dır. Ailelerin % 80'inde 4 veya üzerinde çocuk vardır.Konutların % 17.6'sında 2 veya daha fazla sayıda evli çift bir arada yaşamakta ve bunların % 8'inin resmi nikahı bulunmamaktadır.Konutların % 12.4'ünde nüfusa kayıtlı olma yan kişi veya kişiler vardır.Konutların % 34.2'sinde eşler 1. derece akrabadır. Çocuk ölüm oranlarının yüksekliği ve özürlülerle ilgili sorunlar, temel sorunlar arasındadır. Konutların neredeyse yarısında (% 46.4),0-?| yaşlarında ölen çocuk veya çocuklar bulunmaktadır. Ailelerin %79.74'ü ölen çocuklarının ölüm nedenini bilmemektedir.Her 4 konuttan 1'inde özürlü bulunmaktadır, özürlülerin % 46.51'i tedavi ve eğitim hizmetlerinden yararlanmamıştır. Ailelerdeki kişilerin eğitim düzeyleri düşüktür. Konutların % 73.6'sında 1 veya daha fazla sayıdaki kişi okuma yazma bilmemektedîr.Ailelerin sadece %11.6'sında çocuklar lisede öğrenim görmektedir. Kız çocukların eğitimi dahaaz önemsenmektedir. Konutların % 41.2'sinde ilköğretim çağında olan kız çocuklar,% 18.8'inde erkek çocuklar okula gitmemektedir. Araştırma kapsamındaki ailelerin yarısı (% 49.2), 10 yıl veya daha ya kın bir sürede mahallelerine göç etmişlerdir.Aileler köylerinden işsizlik (% 45) ve terör (% 32.52) nedeniyle göç ettiklerini ifade etmektedirler.Göç eden aile lerin % 73.71 'i eski ikamet yerlerine dönmek istememektedir. Aileler genellikle,yetersiz,sağlık koşullan yönünden elverişsiz, tek kattı, müstakil taş/toprak evlerde yaşamaktadırlar.Konutların % 55'i iki odalı, %13.2'si 1 odalıdır.Konutların % 30'unda mutfak yoktur ve % 35.4'ünde tu valet ve banyo bitişiktir. Konutların % 14.4'ünde tuvalet dışarıdadır.Konutlar- daki ev eşyaları düşük kalitededir ve ihtiyaçları karşılamaktan uzaktır. Aileyi geçindirme sorumluluğu erkeklerin üzerindedir. Erkekler günde lik ve geçici olan en az 24 değişik işlerde çalışmaktadırlar.Konutlarda çalışan kişilerin % 40.2'si ayda 50 Milyon TL'sı veya altında gelir sağlamaktadır.Çalı- şan kişilerin % 86,81 'inin sosyal güvencesi yoktur.Konutların % 55.81nde kişi ler yeşil kart uygulamasından yararlanmaktadırlar.Konutların % 38.8'indeki aileler bir yardım kuruluşuna müracaatta bulunmuştur. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına,Belediyeye, ve il Sosyal Hizmetler Müdürlüğüne mü racaatta bulunan ailelerin,% 67.52'si Ayni ve Nakdi yardımlardan yararlan mıştır. Yardım alan ailelerin % 86.25'i aldıkları yardımı yeterli görmemektedir. Aileler konutlarında suların ve elektriklerin kesilmesinden.elektriklerin düşük gelmesinden, mahallerinde ise;çocukların oyun alanı olmamasından, çöplerin toplanmamasından, yolların ve ulaşım araçlarıma yetersizliğinden şikayet etmektedirler. Konutların % 82.4'ünde kişiler 18 Nisan 1999 Genel Seçimlerinde oy kullanmışlardır. Kadınlar boş zamanlarında genellikle komşularına gitmekte, elişi yapmakta, erkekler ise genellikle kahveye gitmektedirler. Aileler temel ihtiyaçlarını karşılamakta güçlük çekmekte.pek çok ve karmaşık olan sorunlarla iç içe yaşamaktadırlar.Bu sorunlar duyarlılık ve çaba gerektiren.zamanla üstesinden gelinebilecek sorunlardır.
Özet (Çeviri)
i 3d SUMMARY A study relating to the situation of the families which are in need of social assistance living in the province Bitlis was realised as applying interview form that is composed of 44 questions to the families residing in 500 houses in Sekiz Ağustos and Hersan Districts of Bitlis. 1,2 milliards people all over the world live at the top points of the life with an income less than 1 (one) dollar in a day. The actions realised in national and local levels did not suffice on the subject of preventing the poverty. This study intends to increase our information relating to the poverty and the reasons of poverty. The situation determination is made as realising: a research in local level. In the study; it was dwelled upon social policy, social state, social security and social assistance implementations, and the matter of poverty in the World and in Turkey was taken up. It was given information concerning the general situation, social and economical structure of Bitlis. The data obtained from the study are evaluated under 9 (nine) fundamental headlines. The families in the scope of the study have a crowded population and a high population increasing speed. 7 (seven) or more people live in the 72,4 % of the residences. There are 4 (four) or more children in the 80 % of the families. 2 (two) or more number of married pairs live in the 17,6 % of the residences and 8 % of them do.not have official marriages. There are some person and persons without any births record in the 12,4 % of the residences. The spouses are 1st degree relatives in the 34,2 % of the residences. The high infant death proportions and the problems relating to the handicapped persons are among the essential problems. There are child and children died in their 0-6 ages in almost half of the residences (46,4 %). The 79,74 of the families do not know the death reason of their died children. There are handicapped persons in 1 of each 4 residences. The 46,51 % of the handicapped persons could not benefit from the medical treatment and educational services. The education levels of the persons in 1 or the Families are low. The further number of persons in the 73,6 % of the residences do not have literacy. The children are educated in the high schools in only 1 1,6 % of the families. The education of the female children are considered less important. The children in their primary schools ages in the 41,2 % of the girls and in 18,8 % of the boys are not able to go to school. 136Half of the families in the scope of the study (49,2 %) immigrated to their places in 10 (ten) or closer period of time. The families express their reasons for the immigration from their villages as unemployment (45 %) and terror (32,52 %). The 73,71 % of the immigrated families do not want to return to their previous residence places. In general, the families live in single storey, separate stone or earthen houses which are inconvenient in terms of health conditions. The 55 % of the residences have two rooms, and the 13,2 % have 1 room. There is no kitchen in the 30 % of the residences and toilet and bathroom adjacent in the 35,4 % of the residences. The toilet is out of the house in the 14,4 % of the residences. The house furniture in the residences are at low quality and far from meeting the needs. The responsibility to maintain the family is upon the men. The men are commissioned in at least 24 different works as daily and temporary. The 40,2 % of the persons working in the residences provide 50 Millions Turkish Lira or lower in a month. The 86.81 % of the working persons have not any social security. The people make use of green card application in the 55,8 % of the residences. The families in the 38,8 % of the residences have an application to a aid foundation. The 67,52 % of the families applying to Social Solidarity and Help Foundation, the Municipality and Province Social Services Directorate benefited from the cash aids and the aids in kind. The 36,25 % of the families getting aid do not consider the aid sufficient The families complain about the interruption of the waters and electricity in their residences, low electricity voltages; and also lack of playing areas for their children, insufficiency of gathering garbage, and that of the communication means in their places. The proportion of 82.4 % of the people in the residences used their votes in the 18* April 1999 General Elections. The woman generally go to their neighbours in the spare times, deal with handwork, and the men usually go to the coffee-houses. The families have difficulty in meeting their own basic needs, and they live within lots of complicated problems. These problems are the problems that require sensitivity and effort and could be handled in the course of time. 137