A meridional ray tracing software development for lens design
Mercek tasarımı için meridyonel ışın izleme yazılımı geliştirme
- Tez No: 578084
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN BEDİR, DOÇ. DR. AHMET BİNGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Optik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu tezde mercek tasarımı için basit bir yazılım geliştirildi. Yazılımın ilk versiyon olarak adı Heysem 1.0 belirlendi. Bu program hem paraksiyal hemde gerçek ışın çizimi yapabilme yeteneğine sahiptir. Heysem basit kullanıcı arayüzüne sahiptir. Mercek tasarımı için giriş değerleri mercek yarıçapı, kalınlık, ışın sayısı vb gereklidir. Program çıktı olarak mercek çizimi özet tablo bazı temel mercek kusurları hesaplamalarını ve çizimlerini kullanıcıya verir. Heysem programında elde edilen grafik ve sonuçlar Zemax programı ile karşılaştırıldı. Işın çizim hesaplamaları ve grafikler her iki programda aynı bulundu.
Özet (Çeviri)
In this thesis a simple meridional ray tracing software which can be used in the optical lens design is developed. The first version of this software is called Heysem 1.0 which has both paraxial and exact ray tracing capability. Heysem has a simple Graphical user Interface (GUI) to input the lens radii, thickness, number of rays and etc required in the design. It gives some output the system layout, a summary table and some basic lens aberration calculations and plots to the user. The outcomes and plots obtained in heysem are compared with zemax OpticStudio program. It is found that the ray tracing computations and plots in both softwares are the same.