Fiber optik dalga klavuzlarında ışıyan enerji ölçümü
Radiant energy measurement in fiber optic wavequides
  1. Tez No: 78513
  2. Yazar: ALİ ÇETİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. SELAMİ KILIÇKAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
IV ÖZET İletişim günümüzde çok önemli bir kavramdır. Bilgi, hızlı ve düşük kayıplı şekilde ışık ile aktarılır. Işık, fiber optik kablolar içinde kılavuzlanır. Fiber optik içindeki ışık hareketi ışın teorisi ve elektromagnetik teori ile incelenebilir. Bu çalışmada ilk olarak ışın teorisi ile inceleme yapılmış, genel optik kavramlar ve kabul açısı, sayısal açıklık, bağıl kırılma indisi gibi fiber optik parametreleri tanıtılmıştır. Boylamsal ve sarmal ışınların çeşitli özellikleri belirtilmiştir, ikinci olarak özdeğer denklemi elektromagnetik teori ile elde edilmiştir. Bu özdeğer denkleminde özdeğerlere göre-sınır koşullan kullanılarak kesim durumu elde edilmiştir. Fiber optik kablolar kırılma indisi profillerine göre sınıflandırılmıştır. WKB yaklaşımı ile değişen indisli fiber optikdeki mod sayısı bulunmuştur. Daha sonra fiber optiğin iletim ortamı olarak kullanılma performansını etkileyen zayıflama, soğurma, saçılma ve dağılım gibi faktörler incelenmiştir. Fiber optiklerin üretim teknikleri kısaca açıklanmıştır. En yaygın üretim yöntemi olan MCVD yöntemi ile üretilen tek modlu basamak indisli fiber optiklerin iletim kayıpları bulunmuştur. Bu iletim kayıplarının bulunması için OTDR cihazı kullanılmıştır. OTDR cihazından alınan veriler yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Communication is a very important concept in our era. Knowledge is transferred by ray speedly and by lower attenuation. It is guided through fiber optic cables. Behaviour of ray inside the fiber optic may be investigated by ray theory and electromagnetic theory. In this study, initialy, fiber optic cables were investigated by using ray theory. Hence, general optical concepts and parameters of fiber optics such as acceptance angle, numerical aperture and relative refractive index difference were introduced. Various properties of meridional and skew rays were defined. Secondly, eigen equation was obtained by using electromagnetic theory. Cut-off position was established with respect to eigenvalues in this equation. Fiber optic cables were classified according to refractive index profiles. The mode number in the graded index fiber was determined by means of WKB approximation. Then, the factors such as attenuation, absorption, scattering and dispersion that affect the performance of optical fibers as a transmission medium were investigated. Fabrication technics were described briefly. The transmission attenuations of monomode step index optical fiber which fabricated from most commonly process MCVD were determined. OTDR ( Optical Time Domain Reflectrometer) was used to determine these attenuations. The obtained data from OTDR were explained.