Synthesis, structural characterization and optical properties of Ce, Eu and Tb doped strontium pyroborate nanoparticles
Ce, Eu ve Tb katkılı stronsiyum piroborat nanoparçacıkların sentezi, yapısal karakterizasyonu ve optik özellikleri
  1. Tez No: 578088
  2. Yazar: FATMA YALÇIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE MORKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmada, katkısız ve Ce, Eu ve Tb elementleri katkılı Sr2B2O5 nanoparçacıkları, Çözeltide Yanma Sentez Yöntemi kullanılarak başarılı bir şekilde sentezlendi ve yapısal ve optik özellikleri Kızılötesi spektroskopisi (FTIR), X-Işını Tozu Kırınımı (PXRD), ve Ultra Violet-Görünür spektroskopisi (UV-VIS) ile karakterize edildi. Hazırlık sürecinde, başlangıç materyali olarak Sr(NO3)2, H3BO3, glycine, Tb(NO3)3.5H2O, Eu(NO3)3.5H2O ve Ce(NO3)3.6H2O kullanıldı. Ürünlerin katkılama konsantrasyonu ve sıcaklıkların ürünlerin kristal yapıları üzerindeki etkileri incelendi. 900°C'de katkısız ve lantanit elementleri katkılı Sr2B2O5 nanotozların monoklinik yapı ile sonuçlandığı bulundu. Sr2B2O5'ın oluşumu, 625 cm-1 ile 1450 cm-1 arasında meydana gelen bor-oksijen bağlarına ait titreşim modlarının FT-IR spektroskopisi ile analiz edilmesiyle de doğrulandı. UV-görünür diffüz reflektans spektroskopik çalışmalar sayesinde, ürünlerin absorbans ve reflektans spektrumları, ana malzeme olan Sr2B2O5'a bağlı olarak ultraviyole bölgesinde gözlendi. Sentezlenen piroboratların optik bant boşluk enerjilerinin sıcaklık arttıkça azaldığı tespit edildi.
Özet (Çeviri)
In this study, undoped and Ce, Eu and Tb doped Strontium Pyroborate nanoparticles were successfully synthesized by using Solution Combustion Synthesis (SCS), as well as the structural and optical properties of as-prepared products were comparatively characterized by Infrared spectroscopy (FTIR), X-Ray Powder Diffraction (XRD), Ultraviolet-Visible Diffuse Reflectance Spectroscopy (UV-VIS). During the preparation process, Sr(NO3)2, H3BO3, glycine, Tb(NO3)3.5H2O, Eu(NO3)3.5H2O, and Ce(NO3)3.6H2O were used as the starting materials. The effect of temperature and dopant ion on the crystal structure of the products were examined. It was found that undoped and lanthanide element doped Sr2B2O5 nanopowders obtained at 900°C were crystallized in monoclinic structure by examining XRD patterns. The formation of Sr2B2O5 was also confirmed with FT-IR spectroscopy by analyzing the vibrational modes belong to boron-oxygen bonds that occurred between 625 cm-1 to 1450 cm-1. Through UV-visible diffuse reflectance spectroscopic studies, the absorbance and reflectance spectra of the products were only observed in the ultraviolet region depending upon the host material, Sr2B2O5. It was also detected that the optical band gap energies of the pyroborates synthesized were decreasing as the temperature increasing.