Toplam kalite yönetimi uygulamalarının akademisyenlerin iş tatmini ve işten ayrılma niyeti üzerine etkisinin incelenmesi: Atatürk Üniversitesi örneği
Investigation of the effect of total quality management practices on job satisfaction and intention of job quitting of academicians: The case of Atatürk University
  1. Tez No: 578087
  2. Yazar: UĞUR KÜÇÜKOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLŞAD GÜZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmanın amacı, Atatürk Üniversitesi bünyesinde çalışan akademisyenlere yönelik, toplam kalite yönetimi uygulamalarının iş tatmini ve işten ayrılma niyeti üzerindeki etkisinin incelenmesidir. Araştırmanın evrenini; Atatürk Üniversitesi akademik personelleri oluşturmaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde Toplam Kalite Yönetimi incelenmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde İş Tatmini ve İşten Ayrılma Niyeti kavramlarının tanımları hakkında detaylı bir şekilde bilgi verilerek araştırmanın teori kısmı tamamlanmıştır. Çalışmanın uygulama bölümü olan üçüncü bölümde ise Atatürk Üniversitesi'nde çalışan akademisyenlere yüz yüze görüşme yöntemi ile anket uygulanmış olup, Toplam Kalite Yönetimi Uygulamalarının İş Tatmini ve İşten Ayrılma Niyeti üzerindeki etkisi incelenmiştir. Bu doğrultuda geliştirilen hipotezler ve araştırmanın modeli, tanımlayıcı istatistikler, güvenilirlik analizi ve regresyon analizleri ile test edilmiştir. Sonuç olarak Toplam Kalite Yönetimi Uygulamalarının Akademisyenlerin İş Tatmini üzerinde pozitif yönlü, İşten Ayrılma Niyeti Üzerinde ise negatif yönlü etkisinin var olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effect of total quality management practices on job satisfaction and intention to leave for academicians working at Atatürk University. The universe of the research; Atatürk University consists of academic staff. In the first part of the study, Total Quality Management is examined. In the second part of the study, the theory part of the research was completed by giving detailed information about the definitions of Job Satisfaction and Intention to Leave. In the third part of the study, a questionnaire was applied to the academicians working at Atatürk University by face to face interview method and the effect of Total Quality Management Practices on Job Satisfaction and Intention to Leave was examined. The hypotheses developed in this direction and the research model were tested with descriptive statistics, reliability analysis and regression analyzes. As a result, it was found that Total Quality Management Practices had a positive effect on the Job Satisfaction of Academicians and a negative effect on the Intention to Leave.