Organik tabanlı güneş pillerinde kullanılabilecek ince filmlerin optiksel özelliklerinin incelenmesi
Investigation of optical properties of thin films that can be used in organic based solar cells
- Tez No: 578089
- Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR KARADENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu tez çalışmasında, coronene organik yarıiletken ince filmlerin döndürme ile kaplama tekniği ile hazırlanması ve optik karakterizasyonu amaçlanmıştır. Coronene ince filmlerin optik özellikleri 200-700nm dalga boyu aralığında soğurma, geçirgenlik ve yansıma spektrofotometrik ölçümleri kullanılarak incelenmiştir. Filmlerin 250nm ve 300-310nm dalga boylarında iki adet karakteristik soğurma piki elde edilmiştir. Filmlerin görünür bölgede %85 ile %98 aralığında bir geçirgenliğe ve %11 ile %8,5 aralığında bir yansımaya sahip olduğu görülmüştür. Taramalı elektron mikroskobu (SEM) kullanılarak filmlerin x1,000 büyütmeli görüntüleri alınmış, 3x100μl ve 10x100μl'lik örnekler için sırasıyla 2,11μm ve 7,54μm'lik film kalınlığı ölçülmüştür. X-ışını kırınım analizi kullanılarak 2θ=9,400'de coronenenin ana piki gözlemlenmiştir. XRD sonuçlarından görüldüğü üzere 7,54μm kalınlığındaki filmin homojen bir şekilde kaplandığı ve pikinin daha şiddetli olduğu tespit edilmiştir. Bu durum coronenin çözelti içinde daha iyi çözülmüş olduğuna atfedilmiştir. Diğer taraftan, film kalınlıları XRD ve SEM sonuçlarını desteklemiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis work, the preparation by spin coating technique and optical characterization have been aimed of coronene organic semiconductor thin films. The optical properties of the coronene thin films have been examined using the spectrophotometric measurements of absorption, transmittance and reflection in the range of 200-700nm wavelengths. Two pieces of characteristic absorption peaks of films have been obtained at 250 and 300-310nm. It has been seen that the films have a transmittance from 85% to 98% and a reflectance from 11% to 8,5% in the visible region. The film images have been taken using scanning electron microscopy (SEM) with magnifications of x1,000 and measured film thickness 2.11μm and 7.54μm for 3x100μl and 10x100μl samples, respectively. Two main peaks have been observed of coronene at 2θ=9,400 using x-ray diffraction analysis. As seen from XRD results, it has been detected that the coronene film with thickness of 7.54μm given smooth homogeneous coating and severe peak. This attrtibuted to better dissolving of coronene solution. On the other hand, the film thickness have been supported the XRD and SEM results.