Sinüzodial model yardımıyla müzikal ses sentezi
Musical sound synthesis with sinusodial modelling
- Tez No: 79107
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÜNAL KÜÇÜK
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
 - Yıl: 1998
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 67
Özet
ÖZET Sayısal ses sentezi yöntemlerinden, elektronik müzik ve ses sıkıştırma uygulamalarında yararlanılmaktadır. Elektronik müzikte kullanılacak sentez modellerinin, en az işlemle en yüksek kaliteyi sağlaması ve müzisyenin amacına uygun ses değişimlerini gerçekleştirmesi hedeflenmektedir. Ses sıkıştırma amaçlı kullanımlarda ise, modelin ses verisini bozmadan saklama alanını en aza indirgemesi gerekmektedir. Bu çalışmada, hem elektronik müzik hem de ses sıkıştırma alanlarında kullanılan sinüzoidal sentez ele alınmıştır. Sinüzoidal sentez spektral modeller ailesinin bir üyesidir. Analiz temelli yapısı nedeniyle, sinüzoidal sentez modeli, her geçen gün daha çeşitli alanlarda kullanılmaktadır. Spektral modellerin kurulması yüksek bir işlem hacmi gerektirmekle birlikte, sinüzoidal modelde asıl işlem yükü analiz kısmındadır. Sentez kısmı daha az işlem yoluyla gerçeklenebildiği için, sinüzoidal model elektronik enstrümanlarda kullanılmaya elverişli bir yapıdadır. Yapılan uygulamalarda görülmüştür ki, harmonik yapıda sesler bu model ile iyi bir şekilde sentezlenebilmektedir. Ayrıca, bu model ile perde değiştirme ve geçiş etkisi gibi dönüşümler kolayca gerçeklenmiştir. Sıkıştırma açısından ise, uygulamalarda 164:13 gibi yüksek oranlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Digital sound synthesis models are used in computer music and sound compression applications. In computer music applications, synthesis models have to be designed to offer best quality with minimum computational cost and produce the expected sound effects. As for sound compression, the model must decrease the storage capasity but not the signal quality. In this work, the sinusoidal modelling technique which is used in both computer music and sound compression was realised. Sinusoidal synthesis is a member of spectral models family. Because it is based on analysing methods, the application fields of sinusoidal modelling is getting wider continuosly. Although a considerable amount of computation is done to realise the analysing stage. Since the synthesis stage can be accomplish with less computation, sinusoidal modelling has a suitable structure for the simulation of musical instruments. As a result of the applications, it was seen that the harmonic sounds was synthesised well through sinusoidal modelling. In addition, the transformations such as pithc shifting or morphing effect were realised easily by using the designed model. When it comes to compression, the high ratios such as 164:13 was obtained. VI