Öğretmen adaylarının sosyal medya kullanma alışkanlıklarının çeşitli değişkenler açısından incelenmesi
Examining social media using habits of teacher candidates in terms of various variables
  1. Tez No: 578091
  2. Yazar: HAKAN AKSAKAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELAMİ SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İletişim Bilimleri, Education and Training, Communication Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Öğretmen adaylarının sosyal medya kullanma alışkanlıklarının çeşitli değişkenler açısından incelenerek sosyal medya araçlarının hangilerini kullandıklarını, sosyal kaçış, bilgilenme, boş zamanlarını değerlendirme, ekonomik fayda, sosyal etkileşim, eğlence ölçekleriyle sosyal hayatlarına etkileri araştırılması amaçlanmıştır. Yöntem: Bu araştırmada Erzurum ili Atatürk Üniversitesi Kâzım Karabekir Eğitim Fakültesinde farklı programlarda öğrenim gören 300 lisans programı öğrencileri ile yüz yüze anket çalışması ve geçerlik güvenirliği olan Üniversite Öğrencilerinin Sosyal Medya Kullanım Alışkanlıkları ve Motivasyonları Ölçeği uygulanmıştır. Bulgular: Araştırmanın örneklemini oluşturan öğrencilerden elde edilen verilerin analizinde katılımcıların demografik özelliklerine göre Sosyal Kaçış Motisvasyonu, seçilen sosyal medya uygulamaları kapsamında ise Eğlence Motivasyonu en fazla olduğu tespit edilmiştir. Sonuç: Araştırmanın örneklemini oluşturan öğrencilerden elde edilen verilerin sonucunda katılımcıların sosyal medya uygulamalarını sosyal hayatlarına, eğitimlerine ve bilgiye erişimlerinden olumlu yönde etki etmesinden ziyade bir sosyal kaçış ve eğlence aracı olarak gördükleri tespit edilmiştir. Geleceğimizin teminatı olacak yeni nesil öğrencileri yetiştirecek bu öğretmen adaylarının sosyal medya uygulamalarını Bilgilendirme ve Eğitime katkı sağlayacak yönde sosyal medya araçlarına yönelmesinin sağlanması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Purpose: teacher candidates has been investigated in terms of various variables and social media use patterns of their use of social media tools, social escape, information, leisure, economic benefits, social interaction, social entertainment along with the effects of life scales were aimed to be investigated. Method: in this study, the reliability and validity of questionnaire, face to face with university students ' social media usage habits and motivations Scale were applied to 300 undergraduate students attending to different programmes of Erzurum Atatürk University, Kâzım Karabekir Education Faculty Findings: In the analysis of the data obtained from the students in the study sample, it was determined that the participants had the most motivation for Social escape according to their demographic characteristics and the most motivation for entertainment within the context of the selected social media applications. Result: as a result of the data obtained from the sample students, it was determined that the participants saw social media practices as a means of social escape and entertainment rather than having a positive effect on their social life, education and access to information. It is necessary to ensure that these teacher candidates, who may educate the next generation of students who are the guarantee of our future, will focus on social media tools to inform social media practices and contribute to education.