Gençlik ve Spor Bakanlığı taşra teşkilatında çalışan personelin paternalist liderlik anlayışı ve örgütsel adalet düzeylerinin incelenmesi
Analysis of the paternalist leadership understanding and organizational justice levels of the personnel working in the provincial organization of the Ministry of Youth and Sports
  1. Tez No: 578092
  2. Yazar: GÖKSEL TEZCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL BİŞĞİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikiyatri, Spor, Psychiatry, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu çalışmanın amacı; Türkiyenin 7 farklı bölgesinde bulunan Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğünde çalışan personelin Paternalist Liderlik ve örgütsel adalet düzeylerini çeşitli değişkenlere göre incelemektir. Çalışmaya 14 farklı İlde bulunan Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğünden toplam 494 çalışan gönüllü olarak katılmıştır. Çalışmada veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından katılımcıların kişisel bilgilerine ulaşabilmek için hazırlanmış olan Kişisel Bilgi Formu, Pellegrini ve Scandura tarafından 2006 yılında geliştirilen ve araştırmacılar tarafından Türkçe'ye uyarlanan ''Paternalist Liderlik Ölçeği'', Niehoff ve Moorman (1993) ve Spector (1994) tarafından geliştirilen ve Yelboğa (2009) tarafından Türkçe'ye uyarlanan ''Örgütsel Adalet Ölçeği'' kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesi aşamasında SPSS 21.0 Paket program kullanılmıştır. Tanımlayıcı istatistikî yöntemlere olan yüzde, frekans ve çapraz tablolama testlerine ek olarak, Kolmogrof-Smirnov normal dağılım testi uygulanmış ve anlamlı farklılıkların belirlenmesi için bağımsız örneklem t testi ve tek yönlü varyans analizi testleri ile bağımlı değişkenler arasındaki ilişkiyi bulmak için Korelasyon analiz testi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is; Turkey 7 in different regions of the Provincial Directorate of Youth Services and Sports in the employee's personnel paternalistic leadership and organizational justice is to examine levels according to different variables. A total of 494 volunteers from the Provincial Directorate of Youth Services and Sports participated in the study. The Personal Information Form, which was prepared by the researcher to reach the personal information of the participants by the researcher as a data collection tool,“Paternalist Leadership Scale”, was developed by Pellegrini and Scandura in 2006 and adapted into Turkish by the researchers,“Organizational Justice Scale”, was developed by Niehoff and Moorman (1993) and by Spector (1994) and was adapted into Turkish by Yelboğa(2009), was used. SPSS 21.0 package program was used in the evaluation of the data. In addition to the percentage, frequency and cross tabulation tests, Kolmogrof-Smirnov normal distribution test was applied to the descriptive statistical methods and Correlation analysis test was applied to determine the relationship between independent sample t-test and one-way variance analysis tests and dependent variables to determine significant differences. As a result, the paternalist leadership and organizational justice levels of the participants did not differ significantly in terms of marital status and whether they were graduates of Sports Education (p> 0.05), in some sub-dimensions of paternalist leadership according to gender and educational status and age, title and duration of work in public.