Sosyal medyada marka angajmanı- Tüketiciler üzerine nitel bir araştırma
Brand engagement in social media- A qualitative study of consumers
  1. Tez No: 578094
  2. Yazar: ESMA ÖZBAYSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLGEHAN GÜLTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, İşletme, Public Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Hızla gelişen ve ilerleyen iletişim teknolojilerinden biri olan sosyal medya, işletmeler ve markalar için büyük önem arz etmektedir. Günümüzde en çok tercih edilen dijital mecra olan sosyal medya insanlara internette ve elektronik ortamlarda başkalarıyla deneyimlerini, bilgilerini paylaşma, erişebilme ve tartışma imkanı sunmaktadır. Sosyal medyanın bu popülerliği markaların da dikkatini çekmiş ve onları bu alanlarda yoğunlaşmalarını sağlamıştır. Tüketici ve marka arasındaki duygusal veya rasyonel bir bağ oluşturma ve güçlendirme işlemi olan marka angajmanı da son yıllarda gerek akademik çalışmalar gerekse pazarlamada önemli bir konu haline gelmiştir. Marka angajmanının sosyal medyaya taşınması ve bu olgunun anlaşılması literatür açısından da önem arz etmektedir. Fenomenolojik bir nitel araştırma desenine sahip olan bu çalışmada“markalarla sosyal medya üzerinden bağ kuran tüketiciler için angajman ne anlama gelmektedir?”sorusuna yanıt aranmaktadır. Amaçlı örneklem yöntemlerinden zincirleme ve kartopu tekniği ile belirlenmiş 10 kişiye yarı yapılandırılmış açık uçlu sorular yöneltilmiş ve içerik analizi sonucunda olguya dair bulgular elde edilmiştir. Tüketiciler üzerine olan bu nitel çalışma ile sosyal medya ve pazarlama iletişimine bir katkı amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Social media, one of the rapidly developing and advancing communication technologies, has great importance for businesses and brands. Social media, which is the most preferred digital medium today, provides people with the opportunity to share their experiences, information, access and discussion with others on the Internet and in electronic media. This popularity of social media has attracted the attention of brands and has enabled them to concentrate on these areas. The brand engagement, which is an emotional and rational connection between the consumer and the brand, has also become an important issue in both academic studies and marketing in recent years. The transfer of brand engagement to social media and understanding of this phenomenon is also important in terms of literature. In this study, which has a phenomenological qualitative research pattern,“What does engagement mean for consumers who connect brands with social media?”is being sought. One of the purposeful sampling methods, semi-structured open-ended questions were asked to 10 people who were identified by chain and snowball technique, and findings were obtained as a result of content analysis. This study is inclueded with studies on brand, social media, engagement and brand engagement. This qualitative study on consumers aims to contribute to social media and marketing communication.