Muğla ili sağlık turizmi potansiyelinin değerlendirilmesine yönelik bir araştırma
A research on the evaluation of health tourism potential of Muğla province
- Tez No: 578131
- Danışmanlar: DOÇ. DR. IŞIL ARIKAN SALTIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Turizm, ekonomik, toplumsal ve kültürel etkileri nedeniyle uluslararası düzeyde önem taşıyan bir sektördür. Tüketicilerin turizm anlayışlarındaki ve taleplerindeki değişimlerin yanı sıra, bilim ve teknolojideki ilerlemeler doğrultusunda turizm faaliyetleri de gelişmekte ve çeşitlenmektedir. Bu kapsamda, öne çıkan turizm çeşitlerinden birisi, tatil ve tedavi hizmetlerinin bütünleştirilmesiyle bireylerde zihinsel ve bedensel iyileştirmeyi amaçlayan sağlık turizmidir. Bu çalışmanın amacı, uluslararası bir destinasyonu niteliği taşıyan Muğla ilinin sağlık turizmi potansiyelinin değerlendirilmesidir. Bu amaç kapsamında Muğla'da sağlık turizmi paydaşlarının konuyla ilgili genel düşüncelerinin, sağlık turizmine önem verme durumlarının, sağlık turizmi kapsamında nitelendirilebilecek uygulamalarının ve sağlık turizm konusundaki beklentilerinin belirlenmesi hedeflenmektedir. Nitel araştırma yöntemleriyle gerçekleştirilen araştırmada, maksimum çeşitlilik örnekleme benimsenmiştir. Muğla'da sağlık turizmi faaliyetlerine ilişkin görüş alınabileceği belirlenen farklı nitelikte sağlık turizmi paydaşlarından yüz yüze görüşme tekniği ile Mart-Nisan 2019 ayları arasında veri toplanmıştır. Araştırma sonucunda Muğla sağlık turizmi paydaşlarının sağlık turizminin önemi konusunda farkındalığa sahip oldukları ve sağlık turizminin gelişimini destekledikleri belirlenmiştir. Muğla ilinin; yerüstü doğal güzelliklere, yeraltı su kaynaklarına sahip olması, ulaşılabilir uluslararası destinasyon niteliği taşıması, ziyaretçilerin ihtiyaç duyduğu nitelikli hizmetleri verebilecek yeterli tesislerin bulunması özelliklerinin yanı sıra, iklim ve coğrafi konumu sayesinde sağlık turizminin gerçekleştirilmesine oldukça elverişli olduğu anlaşılmıştır. Bununla birlikte Muğla'da yeterli sağlık kuruluşunun, hekimin ve yabancı dil bilen sağlık turizmi personelinin olmamasının yanı sıra tanıtım ve reklam faaliyetlerinin yürütülmemesinin sağlık turizminin gelişimi önünde engel oluşturduğu görülmüştür. Çalışma, sağlık turizmi paydaşlarına ve konuyla ilgilenen araştırmacılara önerilerle tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Tourism is an internationally important sector due to its economic, social and cultural effects. Tourism activities are developing and diversifying in line with the advances in science and technology, along with the changes in tourism paradigm and demand of consumers. In this context, one of the prominent tourism types is health tourism which aims to improve mental and physical recovery in individuals by integrating holiday and treatment services. The purpose of this study is to evaluate the health tourism potential of Muğla province, which is an international destination. Within the scope of this purpose, it is aimed to determine the general opinions of health tourism stakeholders in Muğla, the importance given to health tourism, the activities that can be qualified within the scope of health tourism and their expectations about health tourism. In the study conducted with qualitative research methods, maximum diversity sampling was applied. Data were collected between March-April 2019 by face-to-face interview technique from different health tourism stakeholders, who are predicted to have opinions on health tourism activities in Muğla. As a result of the research, it was determined that Muğla health tourism stakeholders are aware of the importance of health tourism and support the development of health tourism. It was understood that Muğla is very convenient for health tourism by means of its climate, geographical location, natural beauties, underground water resources, as well as being an internationally accessible destination and having sufficient tourism facilities to provide qualified services to health tourists. However, insufficient number of health institutions, doctors and health tourism personel who speak foreign language(s), as well as the lack of promotion and advertising activities in Muğla, were found to be an obstacle for the development of health tourism. The study was concluded with recommendations to health tourism stakeholders and researchers interested in this